logo-image
How to register a child born in the temporarily occupied territory of Ukraine
Author: Таліна Кравцова
Source: Elle.ua, 19 January 2023

У попередній публікації я розповіла про особливості реєстрації народження дітей в умовах воєнного стану. В продовження цієї теми хотіла б більш детально зупинитися на процедурі реєстрації народження тих дітей, які народилися на тимчасово окупованій території України.

Законодавство України передбачає спеціальну процедуру для встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України та подальшої реєстрації народження в органах державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС).

Так, у випадку народження дитини на тимчасово окупованій території, батьки (або один із батьків), інші родичі дитини, опікуни, представники опіки або уповноважені представники зазначених осіб мають право звернутися до суду з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.

Подати заяву можна до будь-якого місцевого загального суду, який здійснює правосуддя на території Україні (окрім тимчасово окупованих територій). Третьою особою у справі буде виступати орган ДРАЦС, який надалі здійснить реєстрацію народження дитини на підставі рішення суду. 

Що стосується вимог до змісту заяви, то в ній слід зазначити факт, який заявник просить встановити, та мету встановлення. В цьому випадку метою подання заяви є реєстрація народження дитини в українських органах ДРАЦС та надання свідоцтва про народження. 

До заяви слід додати копії паспортів батьків, копії РНОКПП, копію свідоцтва про шлюб, а також всі наявні документи, на підставі яких український суд зможе встановити місце та час народження дитини, її стать, походження від батьків. До таких них належать медичні довідки, медичне свідоцтво про народження дитини, зокрема і документи, які підтверджують факт народження, видані органами окупаційної влади. В такому випадку важливо зібрати максимальну кількість документів на підтвердження вимог заяви.

Маю зазначити, що наразі спостерігається наявність суперечливої судової практики щодо доказів, які повинні бути подані разом із заявою. Зокрема, деякі суди вимагають подання відмови органу ДРАЦС у проведенні реєстрації народження дитини. Відповідно до такого підходу судів, саме письмовою відмовою ДРАЦСу належним чином підтверджується, по-перше, наявність об’єктивних перешкод для проведення державної реєстрації народження на території України, а по-друге, необхідність захисту прав заявників і дитини у судовому порядку. На мій погляд, така позиція є доволі неоднозначною, проте, зазначений підхід судової практики варто враховувати під час підготовки заяви.

Представляти інтереси батьків або родичів дитини у судовому процесі може адвокат, який, зокрема, має право подати відповідну заяву до суду та представляти інтереси своїх довірителів в органах ДРАЦС. В цьому випадку важливо правильно оформити повноваження представника, які можуть підтверджуватися довіреністю або ордером про надання правової допомоги. Звертаю увагу, що для представництва інтересів заявників у ДРАЦСі адвокату, окрім ордера, потрібно буде показати договір про надання правової допомоги.

Справи про встановлення факту народження дитини розглядаються негайно після надходження заяви до суду, за умови правильного оформлення заяви та доданих до неї документів. У рішенні суду зазначається дата та місце народження дитини, стать та дані її батьків.

Згідно з законом, рішення суду підлягає негайному виконанню органами ДРАЦС, які повинні зареєструвати народження дитини та видати свідоцтво про народження в день надходження відповідного рішення про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України. 

У висновку зазначу, що законодавство України захищає права українців, які проживають на тимчасово окупованій території нашої держави, зокрема право на державну реєстрацію народження дітей. Водночас для реалізації такого права необхідно дотриматися спеціальної процедури, правильно оформити заяву, підготувати пакет необхідних документів. Допомогти в цьому процесі зможуть кваліфіковані адвокати, які мають право діяти в інтересах батьків чи родичів дитини. 

Маю надію, що вже зовсім скоро необхідність у застосуванні процедури, про яку я зазначила вище, зникне, і всі маленькі українці будуть народжуватися під мирним небом, на території вільної України. 

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts