Rожен, хто хоча б раз у житті мав справу з оформленням документів, добре розуміє, наскільки важливою є роль нотаріуса. Нотаріус посвідчує довіреності фізичних осіб, заповіти, договори про відчуження нерухомого майна, видає свідоцтва про право на спадщину та вчиняє безліч інших нотаріальних дій. Без нотаріального посвідчення неможливо укласти шлюбний договір, договір про утримання дитини, оформити заяву-дозвіл про виїзд дитини за кордон з одним із батьків тощо.
Введення на території України воєнного стану значною мірою вплинуло на роботу нотаріусів. У цій статті я розповім про основні зміни, які стосуються вчинення нотаріальних дій.
Посвідчення довіреностей та заповітів
Будь-який нотаріальний документ або акт оформлюється у визначеній законом формі. Нотаріуси України використовують спеціальні нотаріальні бланки, форма яких затверджується Кабінетом Міністрів України. Очевидно, що в умовах повномасштабної війни нотаріуси не завжди мають можливість посвідчити документ на спеціальному бланку. З огляду на це під час дії воєнного стану нотаріусам України дозволено посвідчувати довіреності та заповіти, засвідчувати справжність підпису на документах без використання спеціальних нотаріальних бланків, на звичайному папері. Поряд із цим нотаріальний документ у будь-якому разі повинен містити обов`язкові реквізити, бути скріпленим печаткою та підписом нотаріуса, містити зображення Державного Герба України, прізвище, власне ім’я, по батькові нотаріуса та ін.
Що стосується спеціальних нотаріальних бланків, то їх рекомендовано використовувати за наявності нагальної потреби, зокрема для посвідчення договорів.
Дії з нерухомістю
Нотаріальні дії з нерухомим майном нерозривно пов`язані з реєстрацією відповідних прав на нерухомість у спеціальному державному реєстрі. Після запровадження по всій території України воєнного стану будь-які дії з нерухомим майном були неможливі, оскільки з міркувань безпеки та з метою унеможливлення зловживань був повністю обмежений доступ до державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Наразі ситуація потроху змінюється. У найближчий місяць окремі нотаріуси отримають доступ до державного реєстру і зможуть вчиняти нотаріальні дії, пов`язані з відчуженням нерухомого майна, оформленням прав на нерухомість тощо. Перелік нотаріусів, які отримають доступ до реєстру нерухомості, визначить Міністерство юстиції на підставі ретельної перевірки.
Спадкові справи
На жаль, війна актуалізувала питання про відкриття та ведення спадкових справ, оформлення прав на спадщину. Нагадаю, що, відповідно до законодавства України, протягом 6 місяців з дня смерті спадкодавця спадкоємцям необхідно звернутися до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини. Проте законодавець своєчасно передбачив ті складнощі, з якими на сьогодні можуть зіткнутися спадкоємці, та визначив, що перебіг строку для прийняття спадщини на час дії воєнного стану зупиняється. Це означає, що спадкоємцям немає необхідності звертатися до нотаріуса відразу після смерті спадкодавця і не потрібно хвилюватися про дотримання строків. Прийняти спадщину та узгодити інші питання можна буде після закінчення дії воєнного стану, у більш зручний для спадкоємців час.
Якщо ви за кордоном
Багато жінок після початку збройної агресії Росії виїхали з України у пошуках безпеки для себе та своїх дітей. Якщо ви перебуваєте за межами України, а у вас виникла необхідність у вчиненні певної нотаріальної дії, ви маєте право звернутися до посольства або консульства України у тій державі, де ви перебуваєте. Відповідно до чинного законодавства, консул України може вчиняти досить широке коло нотаріальних дій — посвідчувати довіреності, заповіти, інші правочини.
Звертаю увагу, що війна внесла свої корективи також у роботу дипломатичних представництв України за кордоном. Існують серйозні складнощі з передачею дипломатичної пошти до України, що унеможливлює вчинення окремих нотаріальних дій, наприклад посвідчення заповітів. Нещодавно один із моїх довірителів зіткнувся із неможливістю посвідчення заповіту у Посольстві Україні в Австрії (м. Відень) саме зі вказаної вище причини. Саме тому перед зверненням до посольства чи консульства я рекомендую зв`язатися з відповідним дипломатичним представництвом, записатися на прийом та дізнатися всю необхідну й актуальну інформацію про вчинення відповідної нотаріальної дії.
Нотаріуси України в умовах воєнного стану продовжують працювати, вони здебільшого вчиняють невідкладні нотаріальні дії — засвідчують довіреності та заповіти, заводять спадкові справи, засвідчують справжність підпису на заявах тощо. Перелік нотаріусів, які продовжують/відновлюють свою роботу та надають нотаріальні послуги, регулярно оновлюється та розширюється. Відповідний перелік доступний за посиланням. Зі свого боку я рекомендую як у мирний, так і у воєнний час виважено підходити до вибору нотаріуса, користуватися рекомендаціями осіб, яким ви довіряєте. Перед візитом до нотаріуса варто також отримати консультацію адвоката або юриста, який спеціалізується саме на тих питаннях, яких буде стосуватися відповідна нотаріальна дія.