logo-image
OSCE and NAMU invite to the first Student Competition in Effective Dispute Resolution
Author: Natalia Bezkhlibna
Source: Yurydychna Gazeta, 28 January 2020
Download

Офіс координатора проектів ОБСЄ та Національна асоціація медіаторів України на початку лютого цього року вперше в Україні проведуть Студентські змагання з ефективного вирішення спорів. Що це за змагання та чим вони вирізняються з-поміж інших, ми розпитали керівника цього проекту – Наталію Безхлібну, юриста Asters, медіатора.

 

Розкажіть, будь ласка, що це за змагання і що вони передбачають?

Студентські змагання з ефективного вирішення спорів – перший подібний захід для України. У цих змаганнях ми базуємося на моделі вирішення спорів за допомогою процедури медіації. Студентські команди представлятимуть сторони спору, які зустрілися аби спробувати вирішити спір у медіації.

Спочатку планувалося, що у цих змаганнях будуть брати участь 12 студентських команд з усієї України. Ми почали процес підготовки ще влітку і у вересні минулого року оголосили про відбір команд. Це було досить хвилююче – змагання на дану тематику проводяться в Україні вперше, і ми не знали, який відгук отримаємо від потенційної аудиторії. Ми були приємно вражені, коли отримали 44 заявки.  Як виявилось, інтерес до даної тематики неабиякий. Зважаючи на цей запит, ми збільшили кількість команд у змаганнях до 16. Кожна команда складається з 2-3 студентів та тренера – викладача вишу, від якого виступає команда.

Всі 16 команд братимуть участь у 4 відбіркових раундах. У кожному раунді вони гратимуть окремий кейс – описаний спір, в якому є дві сторони – запитувач медіації та сторона, яка погодилась на медіацію.  У ролі медіаторів виступатимуть професійні медіатори. За кожним таким раундом спостерігатимуть двоє суддів, які оцінюватимуть роботу команд в раундах і за результатами 4 раундів будуть визначені 4 команди пів-фіналісти, а за результатами пів фіналів  – 2 команди-фіналісти

 

А в чому суть цих змагань? Чим вони відрізняються від інших змагань для студентів-юристів?

Одразу зауважу, що ми не обмежували склад команд тільки юристами – ми заохочуємо залучення представників інших напрямків навчання і віримо, що різні професійні парадигми збагатять кожну конкретну команду.

Коли ми розмірковували над цими змаганнями, ми хотіли не просто зробити "ще одні змагання". Ми прагнемо змін на глибшому рівні – ми хочемо аби студенти, які завтра прийдуть працювати в компанії та організації або заснують свою власну справу, мали досвід того, як можна вирішувати спори не тільки "загальноприйнятими методами", як-от переговори або суд. А вміли видобувати потенціал з конфліктних ситуацій, якісно аналізувати їх та креативно підходити до пошуку вирішення, витрачаючи час та інші ресурси не на боротьбу та знищення один одного, а на спільне творення рішень у конфліктних ситуаціях.

Тому суть змагань полягає у тому, аби надати учасникам досвід підготовки до такого формату вирішення спорів та роботи у сесіях, де вони разом з іншою стороною спору, виходячи з передісторії ситуації та проаналізувавши власні інтереси, шукатимуть найкращий варіант, який би задовольнив всі сторони спору.

Як бачите цілі у нас досить амбітні. По суті, в тому числі і шляхом організації цих змагань, ми прагнемо змінювати підхід українців до вирішення конфліктів, створювати культуру вміння налагоджувати конструктивне спілкування.

Більше того – ми запрошуємо всіх охочих прийти і подивитися 7 лютого 2020 р. на фінал змагань, адже зазвичай процедура медіації є конфіденційною і не будучи стороною медіації її не побачиш.  Ми створили подію "Фінал Студентських змагань з ефективного вирішення спорів 2020" та реєстраційну форму в соціальних мережах, а також будемо вести пряму трансляцію, аби всі охочі могли подивитися, як відбувається медіація.

 

Коли Ви говорите "ми" – кого ви маєте на увазі?

Ми – це я та мої колеги з медіаторської спільноти та колеги з офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні. Ми разом сформували оргкомітет для підготовки і проведення змагань. Координатор проектів ОБСЄ в Україні взагалі підтримує розвиток медіації та діалогу в України і я дуже радію, що цей захід ми робимо разом.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts