logo-image
One in the field is a warrior: the struggle for the European integration of Ukraine
Author: Olena Gadomska
Source: Liga Zakon, 09 October 2024

Антимонопольний комітет говорить про відновлення дії закону про державну допомогу, прийняття євроінтеграційних змін до нього та працює над узгодженням правил надання державної допомоги із законодавством Європейського Союзу.

Протягом другого воєнного року Антимонопольний комітет України надихає непорушністю переконань та слідуванням європейським правилам державної допомоги, попри винахідливість окремих суб'єктів законодавчої ініціативи звернути паростки розумного і доцільного використання державних ресурсів в Україні.

Я роблю такі висновки, прочитавши звіт комітету про державну допомогу за 2022 рік. Він не про сухі цифри витрат бюджетів, а про комітетські кроки в напрямку європейської інтеграції України через призму виконання міжнародних зобов'язань щодо контролю державної допомоги.

Відповідальний пост із контролю над витратами різних рівнів бюджетів комітет отримав після підписання Угоди про асоціацію України з Євросоюзом та з прийняттям закону про державну допомогу суб'єктам господарювання.

Про передумови, сенс та зміст правил державної допомоги, про зупинену дію закону на час війни та про роль у цьому Антимонопольного комітету я розказую ось тут. Загалом - у правилах надання державної допомоги діє аксіома - втручання держави в повсякденний ритм економіки через надання бюджетної допомоги окремим компаніям чи підтримки певних сфер діяльності несе шкоду та є недопустимим для конкуренції. Звичайно є винятки, але тут не про це.

Європейські правила державної допомоги та закон зобов'язують органи влади, від міністерств до сільських рад, подавати проєкти програм бюджетної підтримки компаній чи діяльності (повідомлення про нову державну допомогу) до Антимонопольного комітету. Комітет діє за певним європейськими алгоритмами аби визначити чи є задуми влади про підтримку бізнесу державною допомогою та оцінює допустимість її надання, дозволяє або забороняє державні витрати.

Що за звіти про державну допомогу
Написання комітетом щорічних звітів про цифри наданої державної допомоги у формі податкових пільг, субсидій, грантів, бюджетних гарантій та інших витрат та втрат бюджетів всіх рівнів є зобов'язанням згідно з Угодою про асоціацією та передбачено законом. Цифри у звітах формуються за наслідками розгляду Антимонопольним комітетом, зокрема повідомлень про нову державну допомогу.

Європейська комісія, що опікується, у тому числі, питаннями доцільності надання державної допомоги у Європі, вже прочитала про види, форми, обсяги, отримувачів та надавачів бюджетних ресурсів у звітах за 2017 - 2021 роки, що були направлені Україною до комісії. Тож, цифри державної допомоги показують Єврокомісії що твориться в Україні з економікою, як поживає конкуренція та на скільки держава втручається у то все.

У цьому творі я пишу про роботу комітету як уповноваженого органу з питань державної допомоги в умовах війни та зупиненої дії закону про державну допомогу за 2022 рік.

У звіті 2022 року записані цифри про державну допомогу по 16 програмам місцевої державної підтримки, які комітет встиг розглянути до 24 лютого 2022 року. Більшість рішень стосувалися підтримки комунальних підприємств, з яких близько 4 млн грн державної допомоги названо дозволеною та близько 5 млн грн забороненою державною допомогою. Весь той бюджет, не змінюючи традицій попередніх років, пішов на обслуговування будинків, територій, організації розваг, охорону здоров'я, вивезення відходів.

Для порівняння, у 2020 комітет назвав майже 11 млрд грн державною допомогою, з них: біля 5 млрд грн стали дозволеною допомогою (допустимою), понад 238 млн грн - недозволеною (недопустимою) і 319 млн грн записані як незначна державна допомога.

У 2019 комітет нарахував трохи більше 17 млрд грн державної допомоги, яку поділив на 16,6 млрд грн дозволеної та 740 млн грн недозволеної державної допомоги та 550 млн незначної допомоги.

Нереальні цифри державної допомоги 2022
Реальні цифри та статті бюджетних витрат у 2022 не дізнатися через загальмовану дію закону про державну допомогу, що "не забезпечує повною мірою реалізацію повноважень Комітету як Уповноваженого органу з питань державної допомоги" - каже комітет.

У березні 2022 року Верховна Рада законом зупинила комітетський контроль над наданням державою бюджетних ресурсів компаніям, про що ось тут. Це означає, що органи влади в умовах війни не подають до комітету повідомлень про нову державну допомогу у формі податкових пільг, грантів, субсидій та такого іншого. Відповідно, не має повідомлень - не має реальних цифр допомоги у звіті комітету.

Однак, на депутатське звільнення органів влади від обов'язку узгоджувати з комітетом умови надання державної допомоги, комітет відповів, що «зупинка дії закону не скасовує обов'язку надавачів виконувати умови Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом». Тож, на думку Антимонопольного, органи влади у будь якому разі повинні дотримуватися умов її надання, що приписані у законодавстві про державну допомогу.

Сьогодні комітет вже говорить про необхідність відновлення «відновлення функціонування … системи моніторингу й контролю державної допомоги» шляхом відновлення дії закону про державну допомогу у повному обсязі задля «відбудови…економіки на принципах здорової конкуренції».

Євроінтеграційний проєкт закону 5648
Європейські експерти говорять, що врегулювання питань державної допомоги є однією з найважливіших частин переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу.

Європа намагається зрозуміти у якому стані кличе Україну у свої обійми, у тому числі, переймається зробленим Україною в частині контролю державної допомоги з моменту підписання Угоди про асоціацію.

Прочитавши підготовлені комітетом відповіді України на питання в опитувальнику про надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС, Європейська комісія резюмувала у звіті від 2023, що ухвалення парламентом розроблених за сприяння Антимонопольного комітету важливих поправок до закону про державну допомогу (законопроект № 5648) суттєво допоможе Україні наблизити законодавство у цій сфері до європейського.

Як говорить пояснювальна записка до проєкту 5648 «за час реалізації Комітетом, передбачених цим Законом (прим - чинний), повноважень було виявлено недосконалості встановленого правового регулювання, які полягають у прогалинах процесуального характеру, невідповідності нормам Угоди про асоціацію, а також спотворенні застосування правил державної допомоги, що ускладнює належне виконання Комітетом своїх функцій контролю за державною допомогою.».

Європейські експерти та комітет написали за своїм вмістом новий проєкт закону про державну допомогу 5648, що у парламенті з червня 2021 року і все ще на шляху до першого читання.

Згідно з нормотворчою процедурою третій рік триває етап «узгодження та врахування інтересів» різних міністерств, що відповідно до закону про державну допомогу є надавачами бюджетних ресурсів і зобов'язані слідувати його положенням, хоч, очевидно, часом не хочеться. Тож комітет провів 2022 рік у вимушеному діалозі нарад із різними міністерствами, які мають «змиритися» з новим порядком передачі державного ресурсу та відповісти щось хороше на проєкт 5648 аби його було прийнято.

Написана нормативка у державній допомозі, адвокатування
Зупинена парламентом дія закону про державну допомогу не зупинила Антимонопольний на шляху до євроінтеграції, який занурився у положення європейського законодавства про державну допомогу та засів дописувати нормативку, вести просвітницько-навчальну роботу серед органів влади та законотворців, переглядати чинні схеми бюджетної підтримки та підтягувати їх до європейських рамок надання допомоги.

У 2022 році комітет написав, узгодив і сприяв прийняттю, зокрема актів (або проєктів) про умови надання державної допомоги для підтримки культури, для розвитку регіонів та підтримки середніх і малих компаній, компаніями в цивільній авіації, про удосконалення порядку повернення недопустимої державної допомоги. Кожен такий акт (постанови КМУ) містить окремі правила надання державної допомоги, залежно від цілець, сфери її надання.

Комітет пише, що сумлінні й законослухняні міністерства оборони, економіки, енергетики, охорони здоров'я, культури, які є надавачами державної допомоги, радо приймаються у стінах комітету для спільного читання положень Податкового та Митного кодексів, проведення цікавих та пізнавальних дискусій, обговорення комітетських рекомендацій та роз'яснень щодо надання бюджетних ресурсів за правилами державної допомоги.

Тож у 2022 році Антимонопольний комітет продовжив обробляти закам'янілий «совкоський» ґрунт безконтрольного витрачання державних бюджетів під палючим невдоволенням прихильників традиційного «базару» та плекає паростки засіяних європейських зерен розумного та доцільного надання державної допомоги в Україні.

Уповноважений орган з питань державної допомоги попри зупинену дію чинного закону, численні неузгоджувальні наради щодо прийняття євроінтеграційного нового проєкту закону 5648, тримає курс на євроінтеграцію України.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts