logo-image
The newest trends in Energy Law consulting in Ukraine
Author: Marta Halabala, Olena Sichkovska
Source: Market Leaders 2017 (Yurydychna Gazeta)
Download

Юридична фірма Asters має значний досвід консультування клієнтів з багатьох важливих проектів в енергетичному секторі України. Наш досвід надзвичайно актуальний у світлі реалізації Україною стратегії енергетичної незалежності та енергоефективності та відповідних змін на енергетичному ринку. Реформи в енергетичному секторі, які зараз активно впроваджуються, з одного боку насторожують інвесторів, але з іншого сприяють розвитку і удосконаленню існуючих правил, які склалися у секторі.

Тенденції пожвавлення зацікавленості інвесторів ми спостерігаємо в сфері відновлювальної енергетики, секторі торгівлі природним газом та у сфері переробки відходів. Позитивну динаміку також підтверджує і Звіт Енергетичного Співтовариства 2017 року, який аналізує процес імплементації Україною Третього енергетичного пакету.

 

Відновлювальна енергетика

За останні роки Україна пішла вперед в кількості проектів у сфері відновлювальної енергетики. Іноземні інвестори постійно тримають руку на пульсі усіх законодавчих змін у цій сфері, а нещодавно почали переходити зі стану пасивних споглядачів до активних учасників.

Особливе зацікавлення інвесторів щодо проектів з відновлювальної енергетики викликає виробництво електричної енергії з сонця та вітру. Режим, сприятливий для відновлюваної енергетики, в Україні діє з 2009 року з досить частими законодавчими змінами, які і гальмували всі процеси. З 2015 року до ряду нормативно-правових актів були внесені зміни, завдяки яким з минулого року інтерес до таких проектів відновився. За оцінками міжнародного агентства IRENA Україна має один з найбільших серед країн південно-східної Європи технічний потенціал використання відновлювальних джерел енергії ("ВДЕ") з можливістю застосування вітрових та сонячних електростанцій. Крім того, до 2020 року відповідно до зобов'язань, які взяла на себе наша держава в рамках Енергетичного Співтовариства, необхідно досягнути радикального прогресу у сфері ВДЕ через збільшення їх частки у кінцевому споживанні до 11%. Хоча досягнення цієї мети залишається під питанням.

Ми спостерігаємо активну імплементацію проектів у сфері відновлювальної енергетики, адже існує законодавчо встановлене правило: на момент введення об'єкта в експлуатацію фіксується "зелений тариф", який буде діяти до 2030 року, який крім того має прив'язку до курсу євро. При цьому кожні три-чотири роки тариф знижується для нових проектів. Наступне зменшення тарифу передбачено з 2020 року. Тобто у проектів, які введені в експлуатацію в 2012 році, були більш вигідні умови ніж у тих, які є зараз на початковій стадії.

Іншою причиною пожвавлення є позитивний досвід реалізації проектів в сфері ВДЕ в Україні. Коли інвестори вивчають сектор відновлювальної енергетики в Україні, вони звертають увагу на кількість проектів, які вже успішно функціонують. Проте, згідно з даними Міжнародного агентства з відновлювальних джерел енергії, Державної служби статистики в Україні на 2016 рік встановлена потужність відновлювальних джерел енергії в Україні становило 1,3 ГВт. Хоча в 2017 році також було введено в експлуатацію декілька великих проектів. Для порівняння, Іспанія має встановлену потужність відновлювальних джерел енергії - 32 ГВт, а Китай – 199 ГВт. Отже, Україна значно відстає, але водночас і становить новий прибутковий ринок для інвесторів.

Проекти у сфері відновлювальної енергетики в основному відбуваються наступним чином. Переважно українські компанії виступають девелоперами проекту, а саме реалізують такі проекти від нульової стадії до стадії готовності до будівництва. Згодом, залучають інвесторів, які фінансують проект, або банки, фонди, міжнародні організації, які готові кредитувати альтернативну енергетику. Активними фінансовими установами у сфері ВДЕ виступають Європейський банк реконструкції та розвитку та "Укргазбанк".

"Астерс" виступає юридичним радником як для інвесторів чи фінансових установ у сфері ВДЕ, так і для девелоперів. Ми маємо значний досвід у проведенні юридичного аудиту проектів, які викликають інтерес інвесторів. Зазвичай, найбільш цікавим для фінансування є проекти, які отримали всі дозвільні документи для його реалізації, тобто готові до будівництва. На підставі висновків юридичного аудиту клієнт приймає рішення щодо усунення проблемних питань та наступного фінансування чи входження в проект.

 

Газовий сектор

Великим поштовхом входження міжнародних газотрейдерів на український газовий ринок стала більш як дворічна відмова України від закупівель напряму російського газу. Прийнятий у 2015 році Закон України "Про ринок природного газу" дозволив будь-якій компанії імпортувати газ від будь-якого постачальника з умовою гарантованого вільного доступу до як магістральних, так і розподільчих трубопроводів.

Зокрема, у 2016-2017 роках в Україні створили свої дочірні підприємства більше 5 великих газових трейдерів, серед яких і клієнти юридичної фірми Asters. Такі компанії, в основному, цікавилися умовами торгівлі природним газом, започаткування бізнесу в Україні, питаннями ліцензування, митного оформлення, а також новою можливістю від оператора газотранспортної системи України ПАТ "Укртрансгаз" щодо зберігання природного газу в режимі "митний склад". Такий режим передбачає можливість нерезидентам зберігати природний газ у підземних газових сховищах України до трьох років без сплати податків і мит. Україна має колосальний ресурс підземних газосховищ об'ємом 31 млрд. кубічних метрів, з яких для внутрішньодержавних потреб використовується тільки близько 14 млрд. кубічних метрів. У Польщі, Угорщини, Румунії та Словаччини немає значних ресурсів зі зберігання газу через дефіцит газових сховищ. На цей момент, ПАТ "Укртрансгаз" уклав ряд договорів з оформлення природного газу в режимі "митний склад" з міжнародними трейдерами з Чехії, Швейцарії, Мальти, крім того, є низка інших трейдерів, які цікавляться таким нововведенням.

 

Видобування вуглеводнів

Видобування вуглеводнів в Україні здійснюється переважно українськими компаніями, значного припливу іноземних інвестицій в цю галузь ми не помічаємо. Через податкове навантаження на видобувну галузь, недосконалість порядку надання та використання спеціальних дозволів на користування надрами, закритість геологічної інформації та відсутність ініціатив по залученню інвестицій, особливо після 2014 року, коли відбулося трикратне падіння цін на нафту, а потім і на природний газ, найбільші інвестори в авральному порядку згортали свої інвестиційні проекти. Такі ризики виступають стримуючим фактором для іноземних інвесторів, які цікавляться розвідкою та видобуванням нафти і газу в Україні.

Зараз очікується прийняття Верховною Радою України Проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі" №3096-д, який передбачає сприяння інвестуванню у видобуток вуглеводнів шляхом стимулювання нового буріння та впровадження фіскальної стабілізаційної умови для таких проектів.

Також поштовхом до розвитку видобувної промисловості може стати проведення нових тендерів на укладення угод про розподіл продукції, які можуть залучити в Україну іноземних інвесторів із необхідним досвідом та фінансовими ресурсами. Юридична фірма Asters має унікальний досвід з укладення угод про розподіл продукції, які були укладені декілька років тому.

 

Переробка відходів

Надзвичайно перспективною сферою є виробництво енергії в результаті переробки твердих побутових відходів. Зважаючи, що тема відходів є досить актуальною для України, все більше інвесторів цікавляться цією сферою. Існує багато проектів на стадії ініціювання, проте процес реалізації гальмується через недостатній досвід з боку відповідальних державних органів влади та місцевого самоврядування, відсутність або недосконалість законодавства у сфері переробки відходів тощо. На цей момент немає модельного договору між державними органами влади чи місцевого самоврядування та інвесторами щодо імплементації проектів по переробці відходів, чітко визначених в законодавстві правил щодо поводження з відходами, що змушує інвесторів спочатку детально вивчати умови ринку, запити від громад, нормативно-правові акти, тільки потім складати договір щодо імплементації проектів по переробці відходів, який би не суперечив законодавству України.

Зазвичай інвестори зацікавлені в оформлені своєї участі у сфері переробки твердих побутових відходів через інвестиційний договір. Є й інші варіанти, наприклад, договір в рамках державно-приватного партнерства, договір концесії або ж договір спільної діяльності.

Проекти, які впроваджуються в Україні, зазвичай пов'язані з спалюванням твердих побутових відходів з кінцевими продуктами – електрична енергія та біогаз (теплова енергія), де електрична енергія подається в електричну мережу та продається відповідно до встановлених тарифів. Варто зазначити, що сьогодні "зелений тариф" поширюється виключно на виробництво енергії з відновлювальних джерел енергії, проте останнього року було декілька спроб встановити такий тариф для спалювання відходів. Нещодавно був зареєстрований Проект Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання використання побутових відходів як альтернативного джерела енергії" № 4835-д від 31 липня 2017, який стимулює використання твердих побутових відходів як відновлювальне джерело енергії з отриманням "зеленого тарифу".

Крім того, 8 листопада 2017 року було затверджено Національну стратегію управління відходами до 2030 року. Вона передбачає створення центрів переробки та повторного використання сміття. Стратегія включає сім розділів у відповідності з сімома групами відходів, серед яких побутові, будівельні, сільськогосподарські, а також батарейки та акумулятори та інші. Стратегією також передбачається створення 500 регіональних центрів з утилізації відходів.

Отже, сектор переробки твердих побутових відходів відкритий для інвестицій та знаходиться на шляху до свого законодавчого удосконалення.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts