logo-image
Leadership is to go extra mile and inspire others
Author: Serhii Sviriba
Source: Yurydychna Gazeta, 24 January 2022

Більше 3 років тому Asters та команда «ЄПАП Україна» оголосили про об’єднання. Воно було, напевне, найгучнішим, але не єдиним на ринку, який тоді активно консолідувався. Об’єднувались багато фірм, та більшість з них вже «розлучилися». Втім, ні в злиттях, ні в розставаннях співкеруючий партнер Asters Сергій Свириба, в кар'єрі якого це було п'яте об'єднання, не бачить нічого екстраординарного. ЮГ поспілкувалась з ним про те, як об’єднаній команді залишитися разом, хоча «любов живе 3 роки», які тенденції панували на юрринку в останній рік та як вони вплинули на Asters, які практики зберігають лідерство й будуть зростати, як і чому деякі юрфірми ведуть фінансову боротьбу за кожного юриста, та що ховається за страшним словом «демпінг».

— Сергію Степановичу, в кількох словах — під яким девізом для Asters минув 2021 р.?

— Перефразовуючи Льюїса Керролла, можу сказати: «Треба бігти з усіх ніг, щоб утримувати позиції, а щоб досягти більшого, треба бігти хоча б удвічі швидше!» Та це не лише про 2021-й — це про останні років 15 (посміхається — ред.).

— Які тенденції на нашому ринку повністю «зачепили» вашу компанію, які — частково, а які взагалі вас не торкнулись?

— Для відповіді на це питання спочатку пропоную ідентифікувати тенденції на юридичному ринку у 2021 р. Більшість з них так чи інакше пов'язані з головним активом юридичного бізнесу — кадрами. Вже 30 років поспіль ми спостерігаємо зростаючу кількість випускників юридичних вишів, але чомусь лише у 2021 р. гостро постало питання: «Куди вони всі зникають?» Якщо раніше на електронну пошту ми отримували сотні CV щомісяця та з них могли обрати людей у команду, то сьогодні для пошуку професійних кадрів та молодих талантів доводиться залучати зовнішні ресурси. Я не берусь судити, добре це чи погано — це те, що впадає у вічі.

Інший тренд — перехід юристів з консалтингу в інші сектори, які пропонують конкурентні умови праці. Вже не дивує міграція юристів в IT-компанії. Водночас неочікуваним конкурентом за професійні кадри стали державні установи, зокрема банки, правоохоронні органи, суди. Вони пропонуюсь конкурентні фінансові умови, а також звичні переваги роботи на державу — стабільність, передбачуваність, соціальні та статусні гарантії. І юрбізнес, як я бачу, поки ще не розуміє, що з цим робити.

Наступна тенденція пов’язана зі словосполученням, яке вже всім набридло, але якому на це начхати: «Ковідний синдром». Очевидно, що Covid призвів до тектонічних зсувів у суспільстві. І ми ще не все побачили. У 2021 р. спостерігається тенденція Great Resignation (так її називають на Заході), або «великого звільнення»: без будь-яких, як здається, очевидних підстав люди звільняються з попередніх місць роботи. Причина доволі проста: коли люди масово стикаються з загрозою та постійно чують про її неминучість, коли потрібно тут і зараз визначатись зі своїм життям, перед ними постає екзистенціальний вибір. Іншими словами, коли людина бачить смерть і повинна визначитись зі своєю поведінкою, вона входить у досвід, якого в неї донедавна не було. Змінюється її поведінка, вона приймає природне рішення жити тут і зараз, відкласти плани та бачення майбутнього, якого може і не бути. Умовно: навіщо робити кар’єру наступні 10 років, якщо їх може не бути? Тобто чиста психологія дуже сильно втрутилася у звичайне життя і змінила мотивацію, цілі, очікування людей. Звідси масові звільнення за власним бажанням, відмови від консервативних або застарілих правил побудови кар’єри.

Нарешті, тренд, який обговорювали на юридичному ринку багато років та який поділив юрбіз на умовні дві групи — тих, хто за віддалену роботу (серед них і ті, хто за будь-які комбінації віддаленої та офісної роботи), та тих, хто не бачить причин та можливостей для віддаленої роботи. Covid поставив крапку у суперечках та сказав: «Мені однаково, що ви думаєте, починайте працювати віддалено!» Пройшов рік, фірми не зникли, юридичний бізнес не зник. Цілком очевидно, що віддалена робота довела, що не є кілером сама по собі, але водночас підсвітила проблеми, які у деяких фірм були й раніше. Наприклад, погіршення комунікацій всередині команд і з клієнтами. Командна робота, відчуття плеча в якійсь мірі постраждали, і це нікуди не дінеться. Це буде й далі тиснути на юридичний бізнес, тож треба розробляти нові рішення. Як поведе себе бізнес, коли є тренд на зменшення кількості бажаючих у ньому працювати та одночасно всередині команд сформувалась велика група професіоналів, які звикли, або яким сподобалось працювати віддалено?

Моя особиста думка, яку не розділяють більшість партнерів Asters: треба сміливо рухатись у бік такої організації роботи, яка нівелювала б чинні та майбутні проблеми. Це змішана система, наприклад, 3 дні в офісі плюс 2 дні дистанційно, або будь-яка інша комбінація, яка дає можливість фахівцям почуватись комфортно. Чи зачепили ці тренди нашу фірму? Звичайно, так!

— Які практики Asters впевнено пішли вперед, а які занепали?

— Юридичний бізнес похідний, його розвиток залежить від розвитку економіки та інших бізнесів. Складно уявити юридичну компанію, яка, незважаючи на середовище та умови, скаже: «Жити будемо так, і відсьогодні у нас є практики освоєння Місяця, міграції на Марс та, умовно, йомайо-практика». Доки не з’явиться «йомайо-бізнес», йомайо-практики не буде. Чи з’явився у 2021 р. якийсь новий бізнес? Дуже впевнено розвивається IT-індустрія, яка поки що вирішує більшість питань за допомогою інхаузів. Та як тільки ІТ-компанії перейдуть на якісно новий рівень, їм будуть потрібні зовнішні юридичні радники, і ми маємо бути готові до цього. Я пожартував про Місяць та Марс, але у 2021 р. з’явилася «Фундація космічного суду» (The Space Court Foundation). Вона об’єднала провідних фахівців, які дивляться в майбутнє з точки зору вирішення спорів, пов’язаних з космосом. Сигнал для юрбізнесу в цьому плані очевидний.

В Asters лідерство зберігають практики вирішення спорів: судова, арбітражна та кримінальна. Традиційно мають високий попит антимонопольна, банківська, корпоративна/M&A практики. Незважаючи на ситуацію з «зеленою» енергетикою або, скоріш, завдяки їй практика енергетики також досить активна. Хороший розвиток отримали раніше нішеві практики сімейного права, інтелектуальної власності, податкова (податковий консалтинг). Крім того, ми бачимо динаміку у сфері альтернативного вирішення спорів та медіації. 15 грудня 2021 року набув чинності закон про медіацію, одним з авторів якого є керівниця практики альтернативного вирішення спорів Asters Юна Потьомкіна. Закон дасть бізнесу нові законні інструменти для вирішення конфліктів. Деякі коментатори вбачають у цьому загрозу судовій практиці, та як показує західний досвід (а там медіація — дуже сильний інструмент), вирішення спорів у судах не зникне. 

Також зростає попит українського бізнесу на юристів в іноземних юрисдикціях. Бізнес розвивається, виходить на нові ринки та потребує допомоги юристів. Якщо говорити про так званий експорт юридичних послуг, то за останні 3 роки це стабільно: low-market M&A, due diligence, корпоративне право, регуляторні питання, сімейне право, а також кримінальні справи з міжнародним елементом.

— Чи має зараз місце на ринку юрпослуг демпінг? Наскільки це нормально?

— Ринок юридичних послуг регулює себе сам, тому кожна юридична фірма оцінює вартість послуг на свій розсуд. Хтось називає це демпінгом, хтось — ціновими війнами. Але це відбувається, і в тому сенсі, що це ринкове явище, це нормально. Наприклад, один юрист просить 100 євро за годину, інший — 50 євро. Останнього звинувачують у демпінгу. Для того, щоб пропонувати ціну 50 євро, треба скоротити витрати, стати більш ефективним з точки зору бізнесу. Коли так відбувається і клієнт від цього лише виграє, то з цим нічого не вдієш. Якщо говорити про наш ринок, він у цьому сенсі не дуже розвинений. Фірма, яка виплачує «білу» зарплату та сплачує податки, має звужений простір для маневру в оптимізації витрат. «Білі» компанії не можуть іти на демпінг, щоб не втратити в прибутку. У фірми, яка не платить податки, такої проблеми немає. Коли всі компанії грають за одними правилами, це цінова війна. А коли одні сплачують податки, а інші ні — це і є той самий демпінг з негативною конотацією.

— Які зміни відбулися у вашій команді? Як зараз побудована робота всередині фірми? Більшість юристів залишились у дистанційному форматі чи повернулись до офісів?

— Ми слідкували за тенденціями на ринку під час локдаунів та пандемії в цілому. Багато юрфірм звільняли працівників, скорочували робочий день та зарплати. Якщо чесно, складно було зрозуміти такі рішення, нам вони видавались незваженими та недалекоглядними. Вже після першого локдауну та хвилі звільнень фірми оговтались і почали знову набирати команди. Своїми руками вони сформували ситуацію, коли за кандидата потрібно було боротись, зокрема й фінансово.

Щодо Asters, то суттєвих змін не було. За період локдауну ми не звільнили жодного члена команди, не зменшили жодну зарплату. Навпаки, власники бізнесу вирішили заморозити будь-які звільнення на цей період та як соціально відповідальна фірма вважали їх недоречним інструментом. Ми забезпечуємо працівників медичним страхуванням. Вони також мають можливість підключити до програми медичного страхування членів сім'ї залежно від строку роботи у фірмі. До стандартного пакету ми додали Сovid-страхування. А ще організували роботу офісу з урахуванням усіх карантинних заходів, провели корпоративну вакцинацію від Covid та грипу для співробітників та їхніх рідних. Тим, кому потрібно було працювати з офісу, ми надавали корпоративне таксі. Завдяки цьому ми пройшли цей період без якихось суттєвих змін у складі команди. Зараз працюємо в умовах «розумного карантину» — за бажанням чи при необхідності люди працюють в офісі, більшість зустрічей відбуваються онлайн, офлайн зустрічаються тільки вакциновані або з ПЛР-тестом. Більшість людей досі працюють віддалено. Щодо віддаленої роботи, то особисто я вже декілька років намагаюся донести, зокрема, і партнерам Asters, що це благо і додаткова мотивація для людей. З опитувань бачимо, що люди не хочуть повертатись в офіси на 100%.

— Більше 3 років тому Asters та «ЄПАП Україна», керуючим партнером якої Ви були на той момент, оголосили про об’єднання. Воно було, напевне, найгучнішим, але не єдиним на ринку, який тоді активно консолідувався. Об’єднувались багато фірм, та здається, більшість з них вже «розлучилися». Що допомогло об’єднаній команді Asters залишитися разом, зважаючи на те, що «кохання живе 3 роки»? Які пережили труднощі за цей час та чи не виникало думок все ж розділити життєві шляхи?

— По-перше, хочу сказати, що всі злиття та розлучення — це нормально. Такий тренд існує постійно, на нього треба дивитись, як на сонце, повітря та все, що відбувається навколо нас. У цьому немає ані драми, ані трагедії. Та й у злитті немає нічого неймовірного, це звичайна подія. Так, бізнес збільшився, good for you. По-друге, якщо подивитись на топ-50 юридичного ринку, ми побачимо багато імен, які залишаються, у них зростають кількість людей і доходи. Це свідчить про те, що якщо власники не прийняли стратегічного рішення «нам і так добре», наприклад, у бутіку, це приводить до природнього росту, де питання злиття і, як правило, подальшого росту стає питанням часу. Тому злиттям бути. Хтось органічно виросте, хтось буде дивитись в регіони, хтось піде розширюватись за кордон.

Щодо нашого злиття, то цукерково-букетний період закінчився через кілька місяців, і ми сфокусувалися на веденні бізнесу. Нікого не звільняли. У нас збільшилась кількість практик, ми доповнили один одного. Найцікавіше, що сталося, — змінилася усталена модель ринку «одна практика — один партнер». Ми показали, що може бути одна практика і декілька партнерів. Третій рік корпоративна, фінансова, арбітражна, сімейна практики мають по декілька лідерів, хоча раніше здавалося, що це суперечить самій ідеї бізнесу. Вчитися жити разом довелось не тільки партнерам. Перед адміністративним персоналом також стояли виклики: адаптуватися до роботи в одній команді та розподілити обов’язки. Мені здається, юристи найшвидше «злились», щойно почали працювати над спільними проєктами. Все, що тоді відбувалося, ніби було в минулому житті, зокрема через пандемію. Навіть не віриться, що це були ми (посміхається — ред.).

— У листопаді 2021 року Asters оголосила про адаптацію корпоративного сайту для врахування потреб людей з порушеннями зору. Це одна з ініціатив комітету вашої фірми з питань Diversity & Inclusion. Розкажіть детальніше про його роботу, інші реалізовані та заплановані проєкти.

— Коли у 2020 р. ми підтримали Global Pride Month, то в черговий раз переконалися, наскільки полярним може бути ринок. Незважаючи на те, що юристи за професією мають сприймати всіх людей рівними, вони — звичайні люди, які також виховувались і продовжують жити в консервативному суспільстві, яке не толерує інакшість. Наша мета — культивація меседжу «Всі люди рівні та різні» у команді та на ринку. Ми не вдягаємо біле пальто та не кажемо, що навчимо всіх жити. Ми самі робимо перші кроки, тому й створили цей комітет. Наразі ми розвиваємо та беремо участь у низці ініціатив, серед яких ініціатива першої леді «Бізнес без бар'єрів», проєкт «Наука — це вона», підтримка художниць у рамках ArtAsters, приєднання до декларації задля гендерної рівності та запобігання домашньому насильству UNFPA (перша ЮФ в Україні), участь в ініціативі WINS (Women Initiative to Network Success) від глобальної мережі юридичних фірм Lex Mundi.

— За останній рік на ринку чітко помітно тренд, як ми говорили, «кругообіг» маркетологів у природі. Багато фахівців з просування послуг взагалі пішли з ринку, деякі змінили юридичні фірми, в яких працювали роками. Скажімо, Вікторія Єсауленко, котра більше 8 років працювала директором з маркетингу Asters, залишила фірму. Як прокоментуєте такі рухи на ринку?

— Кругообіг маркетологів у юрбізі спостерігається кожні 2–3 роки, як і кругообіг партнерів, юристів. Хтось іде в іншу юрфірму, отримуючи підвищення, хтось змінює фокус роботи чи взагалі сектор, а хтось, маючи багаторічний досвід, стає незалежним консультантом. Це природно, бо змінюється людина, її цілі та пріоритети розвитку. Юристи теж мігрують у пошуках кращих умов, проєктів та самореалізації. Щодо Вікторії, то я з великою повагою ставлюся до її таланту, енергії, зусиль, успіху. В певний час вона вирішила продовжити свою кар’єру у тренерстві. Вона — opinion leader, і я бажаю їй успіхів. 

— Які тенденції просування юрпослуг помічаєте? Вони точно всі прогресивні? Чи не занадто діджиталізувались наші юрфірми?

— Мені здається, що глобально тенденції просування юрпослуг залишаються незмінними. Єдине, що змінилось, — перехід в онлайн, з’явилося більше діджитал-контенту. Якщо пам’ятаєте, раніше неодмінним атрибутом кожної юрфірми були паперові брошури. Колись їдеш у відрядження — піввалізи ними заповнено. Пам’ятаю, як мені колись сказали в Лондоні: «Чувак, та їх же ніхто не читає». Зараз інформації онлайн стільки, що якщо тебе щось дійсно цікавить, ти підеш в інтернет, а не будеш читати брошури. Це вже не тренд, це факт — друковані матеріали зникають з нашого життя. Але відзначу, що з одного боку, онлайн — це економія часу та витрат, але з іншого — людині потрібна людина. Це про розуміння, хімію та емпатію. Жоден онлайн поки не дозволяє замінити живе спілкування.

— Чого клієнт сьогодні чекає найбільше від зовнішнього юррадника? Чи правда, що з кожним роком посилюється вітер «більше й більше за менші гроші»?

— Клієнт чекає від юриста занурення в його бізнес, юридичний judgement. Щоб юрист, даючи пораду, думав про те, як би він вчинив як бізнесмен, підказував клієнту модель поведінки. Клієнт чекає рішення і попередження проблем, з якими стикається бізнес. Звичайно, є й тенденція «більше й більше за менші гроші», але такі вимоги частіше звучать з боку незрілого бізнесу. Досвідчені компанії розуміють, що отримати послугу високої якості, яка вирішить юридичні питання та допоможе бізнесу розвиватися, коштує недешево. І вони йдуть на це. Ми стикалися з такими ситуаціями, коли клієнт звертається в юрфірму, яка обіцяє вирішити його питання за незначний гонорар, а потім приходить в Asters, оскільки попередні юристи не виконали взяті на себе зобов’язання. В результаті клієнт витрачає час та несе додаткові витрати.

— Сьогодні клієнт обирає юриста чи юридичну фірму?

— Усе залежить від індивідуальності та бренду. Якщо бренд яскравіший за індивідуальність, обирають бренд. Якщо більш яскрава особистість (на фоні бренду чи поряд з ним), обирають її. Звертають увагу на тих, хто відрізняється.

— Бути стільки років у топі лідерів юридичного ринку — це не лише успіх для юрфірми, а ще й велика відповідальність — перед клієнтами, самим собою та юрринком. Які прояви цієї відповідальності? Чого це коштує — бути прикладом?

— Бути прикладом — це приємно, а якщо приємно, то й легко. Asters займає провідні позиції у юридичних рейтингах. У 2021 р. ми знову стали «Юридичною фірмою року в Україні» за версіями юридичних рейтингів The Lawyer European Awards та Who's Who Legal. Це про довіру клієнтів, досвід, експертизу, складні проєкти, які допомагають бізнесу безперешкодно та успішно працювати в Україні. Фірма досягла того рівня, коли ми не лише допомагаємо клієнтам, а й віддаємо данину суспільству. Саме це про лідерство — робити extra та надихати інших: реалізувати КСВ-проєкти, супроводжувати проєкти pro bono. До речі, у 2021 р. ми pro bono напрацювали близько 1900 годин. Фірма тісно співпрацює з благодійним фондом «Таблеточки» та pro bono надає юридичну підтримку, зокрема з адвокації законодавчих ініціатив. Ми також масштабували наш спільний з фондом проєкт DobroRun, який зібрав понад 3000 благодійників та 2,2 млн грн, що вдвічі більше, ніж минулого року. Одним з найважливіших досягнень проєкту у 2021 році вважаємо те, що після забігу новими партнерами фонду стали 60 компаній.

— Які цілі поставили перед фірмою на 2022 р.?

— Зберегти позицію лідера на юридичному ринку України, розширити долю ринку, розвивати нові напрями (практики, продукти, індустріальну експертизу).

— Яким бачить наступний рік співкеруючий партнер найбільшої в Україні юридичної фірми? До чого варто готуватись?

— Прогнози — річ невдячна. У відкритому доступі можна знайти багато інформації, але головне — відокремлювати здоровий глузд від хайпу. Тренд, який з’явився у минулі роки і буде набирати обертів, — подальший розвиток нішевих практик. На загальнодержавному рівні варто слідкувати за приватизацією, яка зараз очікує на нового керівника Фонду державного майна. Майже 2 роки пандемії не минули безслідно не лише для фізичного, а й для ментального здоров'я людей. Тож не прогноз, а рекомендація: важливо слухати себе, займатись спортом та не боятись звертатись за допомогою.

Бліц:

— В роботі я завжди…

— Реактивно виважений.

— Як партнер юридичної фірми я ніколи…

— Про це не забуваю.

— Найбільш жорстке, але справедливе моє рішення…

— Звільнення людини, яка намагалась ошукати бізнес.

— Переломний момент у моїй кар’єрі…

— Це дипломатична робота.

— Головна перевага та головний недолік мого характеру…

— Сприйняття близько до серця

— З останніх фільмів мене найбільше вразив…

— French Exit.

— Я обрав професію юриста тому, що…

— Вона відрізняє тебе, багато чому вчить та дивує кожного дня.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts