logo-image
Crypto in the Shadows: How Cryptocurrencies Are Used in Illegal Activities
Author: Sviatoslav Ogreba
Source: Cryptonews, 27 February 2025

Криптовалюти мають багато переваг, як-от децентралізація, швидкі транзакції та анонімність. Це дуже спрощує роботу з фінансовими системами. Причому як для інвесторів, так й для шахраїв. На жаль, зловмисники часто залучають криптоактиви для відмивання грошей, фінансування тероризму, ухилення від санкцій тощо. Редакція Crypto News дослідила проблему використання крипти в протизаконній діяльності. Також з нами поділилися думками радник, керівник практики форензік ЮФ Asters Святослав Огреба та політичний експерт, президент FIUFD Микола Волківський. 

Криптовалюти дедалі частіше використовують у протизаконній діяльності. Політичний експерт Микола Волківський відмічає, що шахрайство з криптовалютою розвивалося разом з масштабуванням технології блокчейн. До найпоширеніших схем експерт відносить:

  • Фінансові піраміди та інші шахрайські проєкти, що обіцяють високі прибутки. Відомим прикладом є OneCoin.
  • Атаки програм-вимагачів, де кіберзлочинці вимагають оплату в Bitcoin або Monero, як це було в гучних інцидентах. Наприклад, мова йде про злом нафтопроводу Colonial Pipeline, який призвів до зупинки трубопроводу на 5 днів.
  • Фішинг і фейкові біржі, де шахраї створюють шахрайські торгові платформи для крадіжки коштів користувачів.
  • Сервіси-змішувачі/тумблери, які використовують для приховування слідів транзакцій, що ускладнює відстеження незаконних коштів.

Під час еволюції шахрайських схем розвиваються й методи боротьби зі злочинністю. Що, знову ж таки, спонукає зловмисників вдосконалювати ці схеми.

«З посиленням регуляторного контролю злочинці переходять до використання приватних монет, протоколів децентралізованих фінансів (DeFi) та міжмережевих транзакцій, щоб уникнути виявлення», – додає Волківський.

Своєю чергою, керівник практики форензік ЮФ Asters Святослав Огреба розповів про ще деякі схеми, через які шахраї викрадають криптоактиви.

Експерт каже, що при реалізації цієї схеми шахраї переконують своїх жертв вкладати криптовалюту в «інвестиційні проєкти», які насправді не є такими. 

«Це можуть бути проєкти з майнінгу криптовалюти, фейкові криптобіржі, випуск та промоушн нових криптомонет тощо. Деякий час шахраї підтримують розвиток своїх “проєктів”, виплачуючи дивіденди інвесторам, які вклались на ранніх стадіях, за рахунок коштів нових інвесторів», – коментує Огреба. 

Експерт додає: після того, як «проєкт» перестає приносити прибуток або відбулась компрометація шахрайської схеми, його організатори намагаються втекти. Вони прагнуть сховатись з коштами від своїх «інвесторів» та правоохоронних органів.

У цьому виді шахрайства Огреба називає ключовим моментом запуск нової біржі та її активне просування. Або це може бути створення сайту біржі, й ідентичний реальній біржі з високою репутацією. 

Злочинці залучають криптовалюту у такі структури та намагаються назбирати якомога більше коштів. Потім вони просто зникають з радарів своїх вкладників.

Такий вид шахрайства полягає в тому, що жертву обманом змушують надати свої особисті ключі чи особисту інформацію. Святослав Огреба пояснює:

«Зловмисники зазвичай маскуються під законну організацію чи особу, щоб завоювати довіру жертви. Після того, як жертву ошукали, зловмисник використовує інформацію, щоб викрасти кошти в криптовалюті».

У криптовалютному шахрайстві існує також схема, відома як «романтична афера» або «шлюбна схема». Суть така: шахраї встановлюють емоційний зв’язок із жертвою через сайти знайомств або соціальні мережі, видаючи себе за потенційних романтичних партнерів.

«Особливістю таких схем є те, що шахраї знаходять своїх жертв на сайтах знайомств, встановлюють з ними романтичні стосунки, багато переписуються, в процесі чого дізнаються додаткову особисту інформацію у жертви», – зазначає Огреба.

Після цього на основі сформованого портфоліо про жертву зловмисники починають виманювати криптокошти. Підставою може бути новий проєкт з високою прибутковістю, допомога при хворобі, благодійність тощо.

Проте не лише шахрайські схеми є проблемою протизаконного використання крипти. Різного роду терористичні угрупування та організації також охоче користуються перевагами криптовалютних активів.

Святослав Огреба відмічає, що криптовалюту дуже активно використовують терористичні організації для фінансування своєї діяльності. Експерт наводить приклад фандрейзингової кампанії ІДІЛ: 

«За допомогою підконтрольних профілів у соціальних мережах представники цієї організації збирають криптокошти, нібито, для гуманітарної підтримки відомих таборів ув’язнених Аль-Холь та Аль-Родж», – пояснює Огреба. 

Політичний експерт Микола Волківський також підкреслює, що терористичні угруповання та злочинні мережі використовують криптовалюти для збору коштів, відмивання грошей та закупівлі незаконних товарів. Тут він наводить декілька прикладів:

  • ХАМАС та ІДІЛ використовували біткоїн-гаманці для збору коштів, хоча правоохоронні органи все частіше перешкоджають таким спробам.
  • Північнокорейська Lazarus Group здійснює кіберкрадіжки для фінансування ракетних програм, відмиваючи викрадену криптовалюту через міксери.
  • Маркетплейси даркнету, де платформи на кшталт Hydra сприяли торгівлі наркотиками до того, як їх закрили.

Таких випадків багато і вони продовжують з’являтись. Так, у грудні 2024 року Національна кримінальна агенція Великої Британії повідомила про розкриття масштабної мережі відмивання коштів, яка використовувала криптовалюти для фінансування злочинних груп, зокрема, російських олігархів та мафіозних угруповань. В ході операції заарештували 84 особи та конфіскували значні суми у готівці та криптовалютах

Ще активнішими терористичні організації та шахраї стають у період глобальних подій: військові конфлікти, економічні кризи та посилення фінансового контролю

Як відмічає Микола Волківський, економічні кризи, геополітичні конфлікти та санкції сприяють зростанню незаконного використання криптовалют. Яскравим прикладом експерт вважає російсько-українську війну, де Москва використовує кібервійну та альтернативні фінансові системи, в тому числі, криптовалюти, щоб обійти санкції. Це підтверджує й Святослав Огреба:

«Через ці події проти РФ було введено значний обсяг санкцій. І для обходу цих санкцій були використані схеми із залученням криптовалюти. 

Це підтверджує і статистика крипторинку, яка вказує на значне збільшення обсягів операцій із криптовалютою, пов’язаними із підсанкційними особами, яке спостерігалось у 3-4 кварталі 2022 року».

Також Микола Волкінський навів приклад з Іраном і Північною Кореєю в контексті ухилення від санкції. Режими цих країн використовують майнінг криптовалют для отримання доходів за межами традиційної банківської системи.

Ще однією проблемою політичний експерт називає гіперінфляцію та контроль за рухом капіталу. Через неї громадяни таких країн, як Венесуела, використовують біткойн для хеджування від девальвації національної валюти.

Тому проблема використання крипти у шахрайстві та тероризмі досить глобальна і складна. Тому це питання потребує комплексного та глибокого підходу, з урахуванням всіх факторів, що сприяють використанню криптовалюти в «тіні».

«Боротьба зі злочинами, пов’язаними з криптовалютами, вимагає багатостороннього підходу, що поєднує регуляторний нагляд, технологічні інновації та міжнародне співробітництво», – підкреслює Волківський. 

Отже, проблема незаконного використання крипти актуальна ще довго. Так, у 2024 році криптошахраї отримали щонайменше 9,9 мільярда доларів США через ончейн-транзакції. З урахуванням додаткових розслідувань ця сума може перевищити 12 мільярдів доларів. 

Найпоширенішими схемами наразі залишаються фінансові піраміди та романтичне шахрайство, які продовжують приносити шахраям мільярдні доходи.

«Повністю зупинити використання криптовалют у незаконних цілях можливо хіба що в ідеальному світі. В сучасних реаліях можливо лише знизити їх обсяги. Для цього необхідно зміцнювати співробітництво між правоохоронними органами різних країн, стимулювати співпрацю криптобірж та інших представників надання послуг у криптосередовищі з державними органами. При цьому треба змушувати їх посилювати вимоги до Know Your Customer процедур та фінансового моніторингу», – ділиться думкою Святослав Огреба.


Політичний експерт Микола Волківський додає: хоча повністю викорінити незаконну криптовалютну діяльність практично неможливо, скоординовані зусилля можуть значно зменшити масштаби проблеми. Тобто, для ефективної боротьби з використанням криптовалюти в незаконних схемах, потрібна робота в декількох напрямках:

  • Державне регулювання, зокрема, посилення політики боротьби з відмиванням грошей (AML) та політики «знай свого клієнта» (KYC) на всіх біржах і гаманцях.
  • Аналітика блокчейну, де компанії, такі як Chainalysis, допомагають відстежувати незаконні кошти, виявляючи підозрілі кластери гаманців.
  • Саморегулювання галузі, тобто, криптовалютна спільнота повинна сприяти прозорості, вносити в чорний список відомі незаконні адреси та підвищувати обізнаність користувачів.

Криптовалюти відкрили чимало можливостей для фінансових операцій. Але, на жаль, багато людей вирішило використовувати крипту для фінансування тероризму чи обману. І хоча проблему шахрайства з криптою дійсно неможливо повністю викорінити, з нею можна успішно боротися. Для початку потрібна обізнаність у питанні та згуртованість. 

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Open the form
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts