logo-image
How the Covid-19 lockdown affected the Private clients practice?
Author: Oleksandr Onufrienko
Source: Liga Zakon, 24 September 2020

- Звичайно, коронавірусна криза та пов'язані з нею карантинні обмеження досить серйозно вплинули на роботу з приватними клієнтами. Хотів би виділити декілька найважливіших моментів, які змусили нас внести корективи у свою роботу з цією категорією клієнтів.

1. Багато бізнесменів побудували бізнес-процеси на базі особистої резидентності. В основі такого підходу лежить необхідність прожити в якій-небудь країні (або навпаки - не допустити проживання) понад 183 дні протягом року. І ось із масовим закриттям кордонів в цьому році довести свою резидентність у деяких приватних клієнтів буде дуже-дуже проблематично. Але саме неприємне при цьому те, що невідомо, наскільки в майбутньому продовжиться така невизначеність. Але вже зараз можна зробити висновок, що до питання обрання резидентності приватної особи слід підходити, виходячи з критерію обмеженої мобільності принаймні на наступний рік.

2. Збирання та оформлення документів в декількох юрисдикціях також стало проблематичним. Десь нотаріуси не працюють, десь працюють, але неможливо проставити апостиль. Десь все можна оформити, але неможливо оригінали перевезти з країни в країну, а скан-копії не скрізь приймають. І скільки це може тривати - ніхто не знає, так що окремі бізнес-плани і контракти скасовуються. Отже, конкретні операції слід планувати не тільки виходячи з економічних підстав, а і враховуючи можливість отримання у розумні строки відповідних документів.

3. Всі обмеження, пов'язані з коронавірусом, аж ніяк не є підставою для того, щоб послабився міжнародний режим боротьби із «сумнівними» грошима. Більш того, він тільки посилився - з 28 квітня цього року набув чинності Закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» №361-IX. Він вніс досить істотні коригування в систему фінансового моніторингу і контролю в нашій країні. Наприклад, цей Закон не містить формального строку для втрати особою статусу PEP (так звані публічні особи -politically exposed person). Як і передбачалось Директивою 5AML та рекомендаціями FATF, суб'єкти первинного фінансового моніторингу повинні будуть виходити з принципу once a PEP - could always remain a PEP. Тобто особа, яка одного разу набула статусу PEP, надалі визнається такою протягом необмеженого часу. Але підсилена увага буде приділятися не тільки особистим фінансовим операціям РЕР, але і членам їхніх сімей та пов'язаним з ними особами. До останніх відносяться фізичні особи, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв: відомо, що такі особи мають спільне з PEP бенефіціарне володіння юридичною особою, трастом чи іншим подібним правовим утворенням або мають будь-які інші тісні ділові зв'язки з PEP; є кінцевими бенефіціарними власниками юридичної особи, трасту чи іншого подібного правового утворення, про які відомо, що вони де-факто були утворені для вигоди PEP. Як бачимо, коло осіб, до фінансових операцій яких, починаючи з цього року, вже приділяється підвищена увага з боку фінансових та контролюючих органів, значно розширилося. Отже, ми можемо констатувати, що обмеження, пов'язані з коронавірусом, накладаються на підсилення контролю за фінансовими операціями приватних клієнтів.

4. Є ще один момент, пов'язаний з коронавірусними обставинами - це обмежена можливість особистого спілкування консультантів з клієнтами. Так, ми всі опанували різні технічні засоби, які дають нам змогу вільно спілкуватися онлайн 24 години на добу. Але, як показує практика, найбільш важливі та делікатні операції приватні клієнти бажають обговорити тет-а-тет, і в цьому є певний сенс. Але в нинішніх умовах такі зустрічі доводиться заздалегідь готувати, особливо коли клієнт і консультант знаходяться в різних країнах.

З усього наведеного вище консультанти зробили певні висновки. Бізнес-схеми і бізнес-процеси повинні бути побудовані так, щоб орієнтуватися на існування саме ось в таких кризових умовах не кілька днів, а досить тривалий період. А для цього потрібно врахувати кілька моментів. Перший: час застосування типових бізнес-схем пройшов остаточно. Ті схеми, які застосовувалися до одних клієнтів, не спрацюють щодо інших. Ліквідація іноземних компаній, перенесення резидентства в Україну або навпаки, створення «сабстанса» за кордоном - це залежить тільки від характеру конкретного бізнесу, фактичного проживання клієнта і його близьких. Другий: всі перераховані питання повинні бути тісно ув'язані в одну концепцію ще «на березі», до початку конструювання бізнес-схеми.

Та без огляду на такі надзвичайні обставини, будемо працювати далі, пристосовуючись до реалій ХХІ століття.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts