logo-image
"ERSTE B.A.N.K" Twin Case in Ukraine
Author: Taras Kyslyi, Olena Kozhokar
Source: Yurist & Zakon, 15 November 2018
Download

Звернення до Антимонопольного комітету може бути досить ефективним інструментом, щоб припинити діяльність аферистів, які паразитують на репутації відомої компанії. Прикладом тому слугує історія з мережею «кредитних» установ Б.А.Н.К. ERSTE, які не мали нічого спільного з Ерсте Банк.

 

З чого почалось

Отож на початку 2012 року до нас звернувся наш клієнт ПАТ «Ерсте Банк» із проблемою, яка полягала в діяльності якогось таємничого двійника. В декількох регіонах України з’явилась ціла мережа установ, які активно пропонували споживчі кредити під брендом Б.А.Н.К. ERSTE. При цьому кредити, звісно не видавались, а просто освоювались кошти довірливих громадян. Будучи ошуканими громадяни почали звертатись куди? Правильно, до ПАТ «Ерсте Банк». Так клієнт і довідався про позашлюбного близнюка з шахрайськими талантами.

Попереднє розслідування показало, що, насправді, за таким «народним кредитуванням» стоїть таке собі ТОВ «Український Прогресивний Альянс», яке розгорнуло десятки, а то й сотні точок дрібного кредитування на значній території України під вивіскою Б.А.Н.К. ERSTE.

За дорученням клієнта ми відразу направили порушнику попереджувальний лист з вимогою припинити це неподобство. Порушник з відповіддю не забарився і зателефонував повідомити, що у нього все гаразд, насправді Б.А.Н.К. це абревіатура від Більш Актуально Ніж Кредит, а ERSTE – то звичайне німецьке слово, яке нікому не належить, а значить вільне для використання. На думку порушника це виключало введення в обману споживачів і ніяк не вказувало на зв’язок зі справжнім Ерсте Банк. Таке пояснення було б комічним, якби все це не призводило до досить сумних наслідків у вигляді ошуканих громадян та шкоди репутації Ерсте Банк.

Зваживши наявні варіанти захисту, разом з клієнтом було прийнято рішення звернутись до Антимонопольного комітету (АМК) зі скаргою на недобросовісну конкуренції з боку ТОВ «Український Прогресивний Альянс».

 

Звернення до АМК

Наприкінці квітня 2012 року відповідна заява була подана до Антимонопольного комітету з наступним обгрунтуванням:

І. Факт використання Відповідачем позначення “Б.А.Н.К. ERSTE”

Позначення “Б.А.Н.К. ERSTE” використовувалося Відповідачем для надання фінансових послуг, зокрема, позик приватним клієнтам. Безпосередньо позначення використовувалось у рекламі, публічній документації, договорах позики, на вивісках. Крім того, на окремих рекламних оголошеннях взагалі не було зазначено назву ТОВ «Український Прогресивний Альянс» при наявності позначення “Б.А.Н.К. ERSTE”. Використання мало місце майже у всіх регіонах України. Копії відповідних документів були додані до скарги.

ІІ. Відсутність дозволу на таке використання

Власником торговельних марок «Erste Bank», «Ерсте Банк» та «Эрсте Банк», які охороняються в Україні, є компанія Ерсте Груп Банк АГ, що також є частиною фінансової групи Erste Group, як і наш клієнт ПАТ «Ерсте Банк». Компанія Ерсте Груп Банк АГ, а також ПАТ «Ерсте Банк», як ліцензіат, ніколи не надавали дозволу порушнику на використання вказаних торговельних марок. 

ІІІ. ПАТ «Ерсте Банк» раніше ніж порушник почав використовувати позначення Ерсте Банк

Згідно із реєстраційними документами ПАТ «Ерсте Банк» почав використовувати фірмове найменування “ЕРСТЕ БАНК” з 17 жовтня 2006 року. Що стосується торговельних марок ЕРСТЕ БАНК, то права на їх використання були надані ПАТ «Ерсте Банк» компанією Ерсте Груп Банк АГ на підставі ліцензійного договору з 2007 року. Саме з цієї дати ПАТ «Ерсте Банк» розпочав використання торговельних марок, у тому числі, у рекламі, засобах масової інформації, ділових документах, при наданні послуг тощо. На підтвердження цього був наданий відповідний пакет документів із доказами такого використання. У той же час, ТОВ «Український Прогресивний Альянс» згідно даних ЄДРПОУ було зареєстровано значно пізніше – лише 30 квітня 2010 року.

ІV. Відповідач вводить споживачів в оману

Починаючи з лютого 2012 року до Банку неодноразово зверталися громадяни з приводу діяльності Відповідача. Зокрема, громадяни зверталися до відділень ПАТ «Ерсте Банк» з рекламними матеріалами Відповідача та проектами договорів для отримання роз’яснень щодо умов договорів. Вони помилково вважали, що позики видаються ПАТ «Ерсте Банк», або від його імені, або ж ним санкціоновані. Іншими словами, використання позначення “Б.А.Н.К. ERSTE” створювало у споживачів враження взаємопов’язаності цих суб’єктів господарювання та призводило до змішування їх діяльності.

У своїй заяві ми просили АМК:

-          ініціювати розслідування щодо дій порушника;

-          визнати дії порушника недобросовісною конкуренцією;

-          зобов’язати порушника припинити недобросовісну конкуренцію;

-          накласти на порушника штраф.

Після подання заяви почалось розслідування, яке тривало загалом трохи більше року. Порушник всіляко саботував рух справи, затягував із наданням документів та використовував інші можливості відтягнути невідворотне. Однак день відплати настав і АМК виніс своє рішення.

 

Рішення АМК

У своєму рішенні від 6 серпня 2013 року АМК дійшов висновку та визнав, що ТОВ «Український Прогресивний Альянс» використовував у своїй господарській діяльності словесне позначення  “Б.А.Н.К. ERSTE”, яке є схожим з позначенням «ЕРСТЕ БАНК», без дозволу ПАТ «Ерсте Банк», яке раніше почало використовувати це позначення, та що призвело до змішування з діяльністю ПАТ «Ерсте Банк», що, в свою чергу, становить порушення, передбачене Законом України «Про захист від недобросовісної конкуренції» (Закон), у вигляді неправомірного використання позначень.

Крім того, Комітетом зобов’язано ТОВ «Український Прогресивний Альянс» припинити порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції у вигляді використання позначення «Б.А.Н.К. ERSTE», що викликає у споживачів асоціації з фінансовою установою нашого клієнта, який набув ділову репутацію завдяки власним зусиллям, зокрема, шляхом вкладення значних коштів у рекламування та просування своїх послуг.

Відповідно до Закону, вчинення порушення у вигляді недобросовісної конкуренції тягне за собою накладення штрафу у розмірі до 5% доходу (виручки) від реалізації товарів за останній фінансовий рік, що передував року, в якому накладається штраф.

Дохід (виручка) від реалізації продукції Відповідача за 2012 рік становив 2 804 200 грн.

Під час визначення розміру штрафу були враховані такі обставини:

-          повторне порушення Відповідачем законодавства про захист від недобросовісної конкуренції

-          припинення порушення

Антимонопольний комітет України наклав на ТОВ «Український Прогресивний Альянс» максимальний штраф, що становив 140 000,00 грн.

Рішення АМК було виконане і з міст України зникли вивіски “Б.А.Н.К. ERSTE” разом з заманливо-оманливими пропозиціями доступних грошей. Ось так і закінчилась історія близнюка-самозванця і навіть «блискуча» історія про абревіатуру Більш Актуально Ніж Кредит йому не допомогла.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts