logo-image
Doping scandal at the 2022 Winter Olympics: state of the case and its consequences
Author: Markiyan Kliuchkovskyi
Source: tribuna.com, 13 February 2022

Юрист Маркіян Ключковський підсумував, що відомо про резонансний випадок з 15-річної фігуристкою.

І без того неспокійну через ковід Олімпіаду сколихнув новий скандал – цього разу допінговий. І знову в фокусі уваги антидопінгових органів спортсменка з Росії.

Цей антидопінговий кейс на Олімпіаді в Пекіні не є першим (вже було дискваліфіковано лижника з Ірану) але, безперечно, він є найгучнішим і привертає найбільше уваги – відразу з кількох причин.

Мова йде про 15-річну зірку фігурного катання представницю ОКР Камілу Валієву – неповнолітню спортсменку, яка, однак, вже є зіркою першої величини у спорті. Каміла вже встигла допомогти своїй команді зайняти перше місце в командних змаганнях і вважається головною претенденткою на індивідуальне золото, якщо, звичайно, буде допущеною до змагань.

Звичайно ж, не може залишитись поза увагою і те, що Каміла представляє команду Олімпійського Комітету Росії, яка виступає на Олімпіаді без прапора, гімну та іншої національної символіки, адже Росію було відсторонено від найбільших змагань за організацію систематичної допінгової програми за державної підтримки. Увага до нових допінгових проблем спортсменів ОКР не може не викликати підвищений інтерес.

Після кількох днів розпливчатих заяв, чуток, часто неправдивих «інсайдів» від різних ЗМІ та різноманітних спекуляцій, 11 лютого нарешті зʼявилась заява International Testing Authority, з якої можна зрозуміти основні факти справи та спробувати зрозуміти, в чому ж її суть та «скандальність».

Сухі факти такі:

  • Каміла здала позитивну пробу 25 грудня 2021 року під час чемпіонату Росії – тобто у змагальний період. Ці змагання знаходяться під антидопінговою юрисдикцією РУСАДА – російського антидопінгового агентства.
  • У пробі було знайдено речовину триметазидин, яка належить до т.зв. «невизначених» речовин із Забороненого Списку WADA, вона заборонена як у змагальний, так і в позазмагальний період.
  • Про результати проби Стокгольмська лабораторія повідомила зацікавлені сторони 8 лютого 2022 року. В цей же день РУСАДА тимчасово відсторонила Валієву від змагань, а МОК відклав церемонію нагородження в командних змаганнях фігуристів.
  • Наступного дня, 9 лютого, за апеляцією Валієвої, РУСАДА скасувала тимчасове відстороннення – з цього моменту у Каміли немає ніяких обмежень на участь в Олімпіаді.
  • МОК, WADA та ISU заявили, що подаватимуть апеляцію на таке рішення РУСАДА до панелі CAS, яка працює на Олімпіаді, і рішення буде винесено до 15 лютого, коли мають початись індивідуальні змагання фігуристок.

Виходячи з цих фактів, спробуємо дати відповіді на кілька важливих питань.

Які наслідки позитивної проби на триметазидин і яке за це може бути покарання

Почати слід з найпростішого: триметазидин – це допінг. Він включений до переліку заборонених речовин WADA в категорію S4 – «Гормони та метаболічні модулятори». Суперечки про те, чи дійсно ця речовина (яку в звичайному житті призначають хворим-«сердечникам») має вплив на спортивні результати, – не мають жодного сенсу, адже метадизин в переліку заборонених вже давно (хоча можна легко знайти велику кількість досліджень, які описують саме позитивний вплив цього препарату на спортивні показники). Крім того, цей препарат віднесено до категорії так званих «невизначених» (non-specified) – це речовини, які не вважаються такими, що можуть бути спожиті спортсменом для будь-якої іншої мети, окрім покращення спортивних результатів.

Простою мовою, в сенсі антидопінгових порушень, позитивна проба на таку речовину як метазидин – це не «жах», це – «жах=жах».

Для такої категорії речовин антидопінгові правила передбачають автоматичне та обовʼязкове тимчасове відсторонення – фактично, попередня дискваліфікація, яка вводиться на час проходження всіх юридичних процедур – відкриття проби «Б», слухання, надання спортсменом доказів тощо аж до впровадження вже остаточної санкції – хоча таке тимчасове відсторонення може бути зняте за певних умов (про це нижче).

Стандартна санкція за антидопінгове порушення із вживанням такої речовини як триметазидин – дискваліфікація на 4 роки. Спортсмен може спробувати зменшити санкцію, якщо доведе, що речовина потрапила в його організм випадково, без мети покращення спортивних показників. Але це дуже складно і навіть в позитивних випадках тягне лише скорочення санкції. Важливий момент – в будь-якому разі спортсмен залишається порушником антидопінгових правил.

Яке значення того, що Валієвій всього 15 років і вона має статус Захищеної особи

Антидопінгові правила передбачають поняття «Захищеної особи» – туди, зокрема, входять особи, які не досягли 16-річного віку. Для цієї категорії осіб передбачено дещо мʼякші правила, в першу чергу щодо санкцій за антидопінгові порушення, у звʼязку з тим, що вони в силу юного віку чи інших причин неспроможні ментально та інтелектуально усвідомити весь зміст антидопінгових правил, їх значення та наслідки їх порушень.

Один з основних моментів – санкція за порушення, як у Каміли Валієвої, має бути в діапазоні від дворічної дискваліфікації до попередження без дискваліфікації – в залежності від того, ким є Захищена особа та ступеня її провини.

Іншими словами, факту антидопінгового порушення юний він Каміли не відміняє, а от розмір санкції може бути різним. Слід сказати, що вочевидь на санкцію у вигляді простого попередження Камілі розраховувати буде складно. Незважаючи на її юний вік, Каміла є вже доволі досвідченою спортсменкою, вона виступала і перемагала і на національних, і на міжнародних змаганнях, зокрема на чемпіонаті Європи, етапах гран-прі, а також в численних юніорських змаганнях. Каміла внесена до міжнародного пулу тестувань ISU, а це значить, що вона обізнана про антидопінгові правила і має розуміти їх суть і значення та «правила життя», повʼязані з ними, перше з яких – спортсмен сам несе відповідальність за все, що потрапляє до його чи її організму. Тому слід очікувати, що навіть в такому віці Каміла могла б контролювати (або щонайменше ставити під питання) усі речовини та препарати, які вона приймає чи то самостійно, чи то з подачі батьків, тренерів чи лікарів. Це – істина життя кожного професійного спортсмена у світі.

В будь-якому разі, остаточна санкція буде призначена в результаті кропіткого юридичного процесу, під час якого у спортсменки є цілий ряд прав та можливостей довести відсутність своєї провини чи її невисокий ступіть – намагаючись зменшити розмір покарання. Цей процес займе щонайменше кілька місяців.

Слід зазначити, що статус Каміли Валієвої як Захищеної особи посилює відповідальність її оточення – тренерів та лікарів, що з нею працюють. Антидопінгові правила передбачають безальтернативну пожиттєву дискваліфікацію для таких осіб, якщо виявиться, що саме вони дали Камілі заборонену речовину.

Що таке попереднє відсторонення та чи могла Каміла виступати на Олімпіаді

Як ми вказали вище, попереднє відсторонення впроваджується відразу після отримання позитивної проби спортсмена. В залежності від речовини та виду порушення тимчасове відсторонення може бути обовʼязковим чи необовʼязковим, але у випадку позитивної проби на таку речовину як триметазидин – тимчасове відсторонення саме обовʼязкове.

Як стало відомо із прес-релізу ITA, тимчасове відсторонення Каміли Валієвої було введено РУСАДА 8 лютого 2022 року. Саме цього дня РУСАДА отримала звіт про позитивну пробу Каміли від Стокгольмьскої лабораторії, акредитованої ВАДА, яка і аналізувала пробу, взяту 25 грудня 2021 року.

Тут слід зазначити, що строк у майже півтора місяці з моменту взяття проби до оголошення її результату не є незвичайним. Хоча лабораторії повинні, як правило, відзвітувати про позитивну пробу протягом 20 днів з моменту отримання зразка для тестування, до уваги також слід взяти те, скільки часу пройшло від моменту взяття проби Каміли Валієвої до її доставки в лабораторію.

РУСАДА займається цим питанням через те, що проба Каміли була взята на змаганнях, які були під юрисдикцією РУСАДА, і в день, коли РУСАДА отримала інформацію про позитивну пробу Каміли, – 8 лютого 2022 року – ввела щодо неї тимчасове відсторонення. Тож в першу чергу слід відзначити, що у Каміли Валієвої не було ніяких формальних обмежень, які б не дозволяли їй брати участь у командних змаганнях з фігурного катання.

9 лютого, Каміла, користуючись своїм правом, оскаржила своє тимчасове відсторонення і, як видно із заяви ІТА, РУСАДА цю апеляцією задовільнила. Яким чином це можливо?

Стаття 9.4.3 Всеросійських антидопінгових правил (які регулюють процедуру в РУСАДА) передбачає, що обовʼязкове тимчасове відсторонення (таке, як за триметазидин) може бути скасовано, якщо спортсмен може надати докази того, що порушення скоріше всього відбулось через вживання забрудненого продукту.

Очевидно, що довести доцільність скасування тимчасово відсторонення – надзвичайно важко, а з практичної точки зору – просто неможливо. За один день, з часу коли стало відомо про позитивну пробу Каміли, довести, що триметазидин попав в її організм через забруднений ним інший препарат – нереально, адже треба чітко показати який препарат, де він був придбаний і чому спортсмен вважає, що він забруднений. Для цього потрібне щонайменше лабораторне дослідження зразка препарату, який був прийнятий спортсменкою – можливості провести таке дослідження за один день, очевидно, не було.

Чи міг сюди бути вплетений статус Каміли як Захищеної особи – можливо, але складно собі уявити як саме.

В будь-якому разі незгоду з рішенням РУСАДА скасувати тимчасове відсторонення Валієвої вже висловили і МОК, і ВАДА, і ISU, які заявили про намір подати апеляцію до Спортивного арбітражного суду.

Чого чекати від рішення КАС, що буде з золотою медаллю за «командник» у фігурному катанні і хто буде покараний за все це

Отже, тепер справа Каміли Валієвої з 13 лютого потрапить на розгляд спеціальної антидопінгової панелі КАС (Спортивний арбітражний суд), яка створена для роботи на Олімпійських Іграх у Пекіні. КАС на Олімпіаді працює швидко, і рішення має бути прийнято до 15 лютого, коли мають початись індивідуальні змагання серед фігуристок, в яких і має намір взяти участь Каміла Валієва. Можна не сумніватись у тому, що КАС встигне внести таке рішення – тоді доля участі Каміли в змаганнях і вирішиться.

Дуже важливим є момент того, що предметом розгляду в КАС буде тільки питання тимчасового відсторонення, а не самого антидопінгового порушення з боку Каміли – це питання все ще на розгляді в РУСАДА і його вирішення займе щонайменше кілька місяців.

Якщо за результатами розгляду арбітрами КАС тимчасове відсторонення Каміли буде відновлено – вона не зможе брати участь в подальших змаганнях на Олімпіаді, а також в будь-яких інших змаганнях аж до вирішення її допінгової справи в цілому.

Важливо, що рішення КАС не стосуватиметься командних змагань з фігурного катання та золотої медалі, яку виграла команда ОКР за участю Валієвої (і яка досі не вручена) – як було вказано вище, на час проведення тих змагань інформації про позитивну пробу Каміли у антидопінгових органів ще не було і не було жодних формальних обмежень.

З цього випливає, що доля медалей у «команднику» залежатиме від встановлення вини Каміли Валієвої в антидопінговому порушенні та накладення санкції на неї – а це станеться не так вже і скоро. Тому, цілком імовірно, ці медалі на Олімпіаді взагалі не буде вручено нікому, а церемонія відбудеться десь згодом.

Останнє, але далеко не найменш важливе міркування – це кого, окрім самої Каміли, можуть покарати. Вже було вказано вище, що відповідальність тренерів та лікарів спортсмена, який є Захищеною особою, є дуже суворою. Тож частиною розслідування буде те, яким чином речовина опинилась в організмі спортсменки, адже малоймовірним видається те, що вона самостійно вирішила прийняти такий специфічний препарат. Ймовірно, стане питання про те, чи це є поодиноким випадком, чи заборонені препарати мають систематичне застосування у системі підготовки спортсменів з фігурного катання в Росії, де багато фігуристів є неповнолітніми.

Також увагу може привернути скасування тимчасового відсторонення Каміли Валієвої РУСАДА 9 лютого – чи були для цього достатні підстави, чи просто робилось все, щоби захистити спортсменку, попри позитивну пробу.

І головне – що все це означає, коли Росія все ще перебуває під пильним наглядом антидопінгових органів, виступаючи на Олімпіаді як команда ОКР.

Відповіді на частину питань ми отримаємо в найближчі дні – до 15 лютого, але інша частина буде без відповідей ще деякий час.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts