logo-image
COVID-19 in Ukraine: pros and cons of public procurement procedures simplification (UA version)
Author: Viktoriya Podvorchanska
Source: thepage.ua, 19 March 2020

17 березня Верховна Рада України ухвалила закон, що вже став широковідомим як «закон про коронавірус». Він спрощує закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для боротьби з коронавірусною інфекцією.


Такі закупівлі виводяться з-під дії українського законодавства про публічні закупівлі, тобто не проходитимуть через ProZorro та не підпадатимуть під процедуру оскарження в Антимонопольному комітеті України.

Час на вагу золота

Як показує досвід, будь-які виключення в законодавстві, що дозволяють неконкурентні та непрозорі закупівлі державою, мають тенденцію ставати «чорною дірою», в якій, якщо добре пошукати, можна знайти зловживання та корупцію. Тим не менше, схоже, ми опинилися в ситуації, коли варіантів особливо не залишилося.

Усі розуміють серйозність виклику від SARS-CoV-2 та швидкість, з якою він розповсюджується в світі. Часу на роздуми вірус не дає. Тобто не зовсім так: ніхто точно не знає, скільки часу він нам дає, але зараз у світі «всі побігли, і я побіг», аби тільки не італійський сценарій. Тому засоби захисту для лікарів, тести, апарати штучної вентиляції легень та інше обладнання нам потрібні ще на вчора. А звичайні процедури закупівлі вимагають часу.

Закон про публічні закупівлі встановлює певні періоди очікування протягом тендеру, аби учасники мали змогу підготувати свої пропозиції, оскаржити дискримінаційні вимоги чи інші неправомірні рішення замовника. Відповідно будь-яка закупівля за законом має свої мінімальні строки. Здійснити закупівлю з відкритими торгами менше ніж за місяць не вдасться.

Навіть найшвидша переговорна процедура займає щонайменше тиждень від досягнення домовленості з постачальником до укладення договору, не враховуючи строки поставки. Якщо на якомусь етапі подається скарга до Антимонопольного комітету (що в медичних закупівлях відбувається дуже часто), процедура закупівлі призупиняється на час її розгляду.

Чи може зараз держава дозволити собі такі строки для придбання всього необхідного у зв'язку з епідемією COVID-19? На цьому етапі вже ні. Чому закупівлі не були розпочато раніше? Питання риторичне. Зважимо ще й на те, що в усьому світі індивідуальні засоби захисту та апарати штучної вентиляції легень перетворилися на дефіцит, в умовах якого покупці бігають за постачальниками, а не навпаки.

Тому рішення вивести закупівлі для протидії коронавірусу з-під дії законодавства про публічні закупівлі є зрозумілим, хоча загалом нічого доброго в такій практиці немає.

Пільговий режим

Крім звільнення від проведення торгів через ProZorro, новий закон передбачає для «протикоронавірусних» закупівель такі пільгові умови:

  • можливість 100% попередньої оплати за бюджетні кошти;
  • звільнення ліків, медичних виробів та медичного обладнання від ввізного мита та ПДВ. Цікаво, що таке звільнення застосовується лише в разі імпорту. Тобто, наприклад, у разі закупівлі медичних масок в Україні у місцевого виробника ПДВ залишатиметься, як і в разі постачаннія імпортного обладнання місцевим дистриб'ютором в Україні;
  • пріоритетне розмитнення.

Що саме закуповуватиме держава на цих умовах і детальніший порядок закупівель має визначити уряд.

Хороші новини

Хоча самі закупівлі і не проводитимуться через ProZorro, новий закон передбачає для них декілька запобіжників:

  • інформація про такі закупівлі все ж розміщуватиметься в ProZorro, включаючи договір про закупівлю та звіт про його виконання. Таким чином, ціни та інші умови закупівель можна буде моніторити, зокрема й громадським організаціям;
  • за порушення вимоги щодо публікації накладатиметься адміністративний штраф;
  • особливі умови закупівель діятимуть лише протягом 3-х місяців, тобто до 17 червня 2020 року.

Крім того, новим законом Кабінету міністрів було поставлено завдання забезпечити контроль за цінами на ліки та медичні вироби. Також раніше повідомлялося, що поцікавитись питанням цін на медичні маски було доручено Антимонопольному комітету.

У зв'язку з цим можна очікувати, що ціноутворення за закупівлями для протидії COVID-19 рано чи пізно опиниться в полі зору контролюючих органів, тому постачальникам варто підходити до нього зважено.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts