Напередодні Нового року світ жваво обговорював прийняття в США закону про фермерство 2018 року. За непримітною назвою ховається новорічний сюрприз – цей закон може відкрити у США нову еру для бізнесу, пов’язаного з канабідіолом (КБД). Канабідіол – це одна з речовин, що міститься у рослинах роду канабіс. На відміну від іншого компоненту канабісу – тетрагідроканабінолу (ТГК) – КБД не має психоактивної дії. Водночас він може бути цікавим для медицини та інших галузей завдяки своїм заспокійливим, знеболювальним та іншим властивостям. Але перспективи «конопляної» галузі ще мають безліч невирішених питань. Рано чи пізно зіткнутися з ними доведеться й Україні.
Дослідження КБД тривають, але канабідіолова лихоманка вже охопила США. Вибір великий: лосьйони, креми, бальзами, масажні олії, вейпи, електронні цигарки, жувальні ведмедики, смузі, кава, шоколад, пиво і навіть ласощі для собак з КБД. І не думайте, що це жарти. У червні 2018 року в США був схвалений перший лікарський засіб на основі КБД для лікування рідкісних форм епілепсії. А це вже зовсім новий рівень, підтверджений експертизою одного з найпрофесійніших регуляторів у світі.
Якщо КБД уже є на ринку США, навіщо потрібен закон? Справа в тому, що довгі роки в США існувала широка федеральна заборона марихуани (канабісу). Поширювалась вона на всю рослину cannabis sativa та її речовини і похідні, окрім чітко встановлених виключень. КБД, добутий з такого канабісу, був також заборонений на федеральному рівні. Теоретично це залишало лазівку для КБД, добутого з «легальної» частини рослини, наприклад, стебел або стерилізованого насіння. Але Управління боротьби з наркотиками США було не у захваті від цієї ідеї, аргументуючи свою позицію тим, що суттєву кількість КБД з насіння та стебел не отримаєш. Основним джерелом КБД є заборонені квітучі верхівки, а значить, і речовина під забороною.
На практиці це призводило до того, що на федеральному рівні продукти на основі КБД були у сірій зоні (окрім офіційно схвалених лікарських засобів). Бізнес це не зупиняло, але суттєво стримувало. Дехто діяв на свій страх і ризик, покладаючись на непевність у законодавстві. Дехто обмежував дистрибуцію лише штатами, в яких легалізовано марихуану або окремо КБД. У будь-якому випадку це впливало на можливості торгівлі між штатами, фінансування та маркетингу.
«Світле майбутнє» КБД у США. Очікується, що закон про фермерство 2018 року може нарешті вирішити цю ситуацію, не легалізуючи при цьому марихуану. Так, марихуана залишається під федеральною забороною, але закон спрощує та розширює використання так званої промислової коноплі.
Конопля походить з тієї самої сім’ї cannabis sativa. У ній також є КБД, але при цьому вона містить лише незначні кількості психоактивного ТГК (обмеження у США – 0,3% у сухій вазі). Новий закон проводить чіткий розподіл між марихуаною і коноплею та офіційно виключає коноплю з переліку заборонених речовин. Це поширюється на всю рослину коноплі, включаючи ті самі її «проблемні» верхівки.
Фактично закон робить коноплю легальною сільськогосподарською культурою, яку можна вирощувати, продавати та рекламувати по всій Америці. Навіть більше, він дозволяє культивування коноплі для будь-якого використання, зокрема й для виробництва КБД. Тобто КБД з коноплі має стати легальним у всіх 50 штатах.
Звучить як казка для індустрії. Та як завжди є «але». По-перше, йдеться лише про федеральний закон, а окремі штати можуть обрати більш обмежувальний підхід до регулювання конопляного ринку. Та, мабуть, найважливіше – це думка Управління США з нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA). Поки що FDA не схвалило КБД для використання у їжі, напоях та добавках.
Ситуація ще більше ускладнилася після того, як минулого року продукт з діючою речовиною КБД був затверджений як лікарський засіб. Це поставило питання, чи можуть продукти з КБД взагалі продаватися як харчові (а не як ліки), особливо якщо їх виробники посилаються на терапевтичний ефект речовини.
Україна: а чи був хлопчик, тобто ліцензія? Канабіс, його смола, екстракти та настоянки в Україні віднесені до особливо небезпечних наркотичних засобів, які є повністю забороненими. Так само заборонений і ТГК, який вважається особливо небезпечною психотропною речовиною.
А що ж з КБД? Його статус окремо не врегульований та в жодному переліку контрольованих речовин він не міститься. Проте переважає думка, що КБД та продукти з КБД в Україні нелегальні, бо вони тим чи іншим чином потрапляють під широку заборону канабісу та ТГК.
Якщо подивитись на судову практику щодо притягнення до відповідальності у зв’язку з ввезенням та/або розповсюдженням продуктів, які містять КБД (олії, рідини для електронних цигарок, краплі тощо), то логіки переважно дві. Або у таких продуктах виявляють домішки забороненого ТГК, або ж експертиза кваліфікує їх як такі, що містять заборонений екстракт канабісу.
Водночас міжнародний досвід демонструє, що юридичний статус продуктів з КБД може залежати від багатьох чинників, включаючи джерело, з якого отримано КБД, та спосіб його виробництва, вид та склад продукту, наявність чи відсутність у ньому ТГК тощо. На жаль, станом на сьогодні відсутні публічні роз’яснення українських державних органів, зокрема Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужби), з офіційною позицією щодо статусу КБД. Це призводить до майже детективних історій з висвітленням цієї теми у медіа.
Нещодавно Україну облетіла звістка, що дочірня структура американської компанії отримала першу в Україні ліцензію на імпорт та інші операції з КБД. Трохи згодом цю новину почали спростовувати після повідомлення Держлікслужби, що єдина ліцензія, яку отримала компанія, видана на придбання, ввезення та реалізацію обмеженого переліку прекурсорів, наприклад таких, як ацетон, етиловий ефір, сірчана та соляна кислоти. КБД до цього переліку не входить, тобто ліцензії на нього немає. Після цього у мережі з’явилося роз’яснення компанії, що вона все ж планує завозити в Україну сировину у вигляді екстракту КБД, який перероблятиметься у продукцію для споживача (таку як шоколадки) та експортуватиметься з України. Але поки що до України завозяться лише зразки КБД-продуктів з метою тестування та реєстрації для імпорту й експорту відповідно до ліцензії (дозволу).
Тож інтрига триває: на якій підставі компанія ввозить або планує ввозити КБД, чи отримала вона сприятливе роз’яснення від Держлікслужби? Час покаже. Але у будь-якому випадку це лише один приклад, який демонструє, що у закордонного бізнесу є великий інтерес до розвитку КБД-індустрії в Україні, тож необхідності відкритого діалогу з цього приводу з українськими регуляторами не уникнути.
Конопельні перспективи. Повертаючись до розвитку подій у США, окрім питань щодо імпорту з-за кордону, не слід забувати і про внутрішній потенціал українського промислового коноплярства. В українському законодавстві дозволено ліцензоване культивування рослин роду коноплі для промислових цілей, з обмеженням вмісту ТГК на рівні 0,08%. Та, згідно з коментарями представників галузі коноплярства, існуючої нормативної бази недостатньо для повноцінного розвитку КБД-індустрії на основі промислових конопель.
Тобто ми маємо ситуацію, подібну до тієї, яку вирішує нове федеральне законодавство в США. Справа за малим – за виваженим законодавчим рішенням.