logo-image
Rent for businesses can be reduced during quarantine in Ukraine (UA version)
Author: Viktoriya Demydenko
Source: The Page, 27 April 2020

Вступив в силу проголосований парламентом 13 квітня Закон про зміни до держбюджету № 553-IX. Цей закон дозволяє посилатися на карантинні заборони як на підставу зменшення орендної плати чи звільнення від неї.

 

Які підстави зменшення орендної плати на час дії обмежувальних карантинних заходів?

- якщо можливість користування майном істотно зменшилася через обставини, за які орендар не відповідає (ч. 4 ст. 762ЦКУ);

- якщо змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об'єкта оренди через обставини, за які орендар не відповідає (ч. 2 ст. 286ГКУ).

 

Які підстави звільнення від орендної плати на час дії обмежувальних карантинних заходів?

Якщо майно не могло бути використане через обставини, за які орендар не відповідає (ч. 6 ст. 762ЦКУ).

 

Що таке "обставини, за які орендар не відповідає" на час карантину?

Це заходи, запроваджені під час карантину урядом чи місцевою владою, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб.

 

На які карантинні заборони можна посилатися для обґрунтування зменшення чи звільнення від орендної плати?

Основні заборони:

- заборона відвідування закладів освіти її здобувачами (з 12 березня 2020 року);

- заборона проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів (із винятками) (з 12 березня – у яких бере участь понад 200 осіб, з 17 березня – у яких бере участь понад 10 осіб, з 4 квітня 2020 року – без обмеження кількості);

- заборона роботи суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів (із винятками) (з 17 березня 2020 року).

 

За який період відбувається зменшення чи звільнення від орендної плати?

За весь період, протягом якого діяли обмежувальні карантинні заходи стосовно суб'єкта господарювання.

 

Коментує юрист юридичної фірми "Астерс" Вікторія Демиденко: "Перелік заборонених видів діяльності на період карантину періодично змінюється. Наприклад, надання послуг хімчистки з прийманням відвідувачів було заборонено з 17 березня 2020 року по 10 квітня 2020 року. Таким чином, після 10 квітня 2020 року хімчистки не мають право в загальному порядку посилатися на обмежувальні карантинні заходи як на підставу звільнення від орендної плати. Також "сервісні платежі" (плата за охорону, прибирання, тощо) залишилися поза увагою закону і, вірогідніше за все, підлягатимуть сплаті, якщо договором оренди винесені в окремі платежі."

Прийняттю закону передувала непроста історія - в частині орендної плати підписаний закон значно відрізняється від поданого на розгляд депутатів Верховної Ради законопроекту 3279-д. Відповідно до стенограми пленарного засідання, на якому голосували за Закон, депутати проголосували за пропозицію "прийняття (закон) в цілому з урахуванням пропозицій комітету та необхідними техніко-юридичними правками".

А в пропозиції комітету з питань бюджету була запропонована зовсім інша редакція п. 14 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України. Відповідно до змін комітету Законом більше не пропонується регулювати максимально дозволений розмір орендної плати на час карантину. В новій редакції Закон лише вказує, що обмежувальні карантинні заходи, які забороняють певні види господарської діяльності чи забороняють доступ до майна третіх осіб, є обставинами, за які орендар не відповідає, і можуть бути підставою для зміни чи зменшення орендної плати відповідно до положень законодавства.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts