logo-image
Main legislation changes in Land & Construction Law in Ukraine in 2019
Author: Anzhelika Livitska
Source: Yurydychna Gazeta, 12 February 2019
Download

Мій ранок кожного дня починається з новин. Земельно-будівельних. Адже, відслідковувати земельно-будівельні новини – це частина моїх професійних обов'язків. І скажу Вам, що з початку 2019 маємо хвилю цікавинок і важливих змін.

 

Почнемо з законодавчих змін з земельного права. Отже, 2019 рік приніс наступні зміни:

 

1) З 1 січня 2019 року набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 18 грудня 2018 року №605 «Про внесення змін до додатка 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення».

​Цим наказом внесено зміни до додатка 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України. Фактично змінено нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення багатьох регіонів України. Нагадую, що нормативно-грошова оцінка є основою для нарахування податку та сплати орендної плати. Так  що перегляньте та перевірте, як там Ваша грошова нормативна оцінка.

 

2) З 5 січня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1144 «Про внесення змін до Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними».

Зміни  були внесені до розділу “Система організації процесу виконання Стратегії”, які було викладено у такій редакції:

“Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність у межах норм безоплатної приватизації повинні:

визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області (крім надання земельних ділянок особам, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини першої статті 6, пунктів 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (учасникам антитерористичної операції), за такою формулою:

Sбп = Sаук × 0,25,

де Sбп – площа земельних ділянок, яку пропонується передати безоплатно у власність на території відповідної області; Sаук – площа земельних ділянок, право оренди та/або емфітевзису на яку було продано на території відповідної області у кварталі, що передував поточному кварталу.

Отже, Держгеокадастр буде надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність у межах норм безоплатної приватизації з урахуванням площі земельних ділянок, обчисленої за вказаною формулою.

 

3) З 1 січня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України стосовно покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» №2628 від 23 листопада 2018 року.

І хоча за назвою Закон наче і не має відношення до регулювання земельних питань, між тим, він змінив поточне нормативно-правове регулювання наступним чином:

Згідно з нормами Закону, починаючи з 1 січня 2019 року, можна розміщувати об'єкти альтернативної енергетики, що використовують відновлювані джерела енергії (енергія сонячна, вітрова, аеротермальна, геотермальна, гідротермальна, енергія хвиль та припливів, гідроенергія, енергія біомаси, газу з органічних відходів, газу каналізаційно-очисних станцій, біогазів), на землях віднесених  до земель "промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення" незалежно від цільового призначення таких земельних ділянок. Отже, без зміни цільового призначення земель, окрім земель енергетики, можна буде розміщувати об'єкти альтернативної енергетики на земельних ділянках такого призначення:

-       землі промисловості, код 11;

-       землі транспорту, код 12;

-       землі зв'язку, код 13;

-       землі оборони, код 15.

Окрім того, згідно з зазначеним Законом оновлено п. 172.3 Податкового кодексу України, відповідно до якого порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку затверджується Фондом державного майна України. Внесення інформації зі звітів про оцінку до єдиної бази даних звітів про оцінку здійснюється суб’єктами оціночної діяльності через авторизовані електронні майданчики. Авторизований електронний майданчик – це авторизована Фондом державного майна України інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю відповідно до Закону «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» та забезпечує реєстрацію суб’єктів оціночної діяльності (а з 1 січня 2019 року і нотаріусів), розміщення, отримання і передавання інформації та документів (без попередньої ідентифікації суб’єкта оціночної діяльності) до/з єдиної бази даних звітів про оцінку з метою перевірки оціночної вартості об’єкта нерухомості, користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до яких здійснюється за допомогою мережі Інтернет та з 1 січня 2019 року має підтверджену підписаним протоколом обміну між усіма вже авторизованими електронними майданчиками можливість використовувати інформацію та документи, які були розміщені на одному авторизованому електронному майданчику, з будь-якого іншого вже авторизованого електронного майданчика. Підсумую, контроль за оцінкою нерухомого майна значно посилено.

 

4) З 1 січня 2019 року набув чинності і Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», який  визначає особливості використання та розпорядження земельними ділянками, розташованими у масиві земель сільськогосподарського призначення, а також полезахисними лісовими смугами, які обмежують такий масив» № 2498-VIII від 10 липня 2018 року.

Цим Законом передбачено багато-багато цікавого, зокрема:

-       право власників та землекористувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення, призначених для ведення особистого селянського господарства, фермерського господарства, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення, використовувати їх також для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без зміни цільового призначення таких земельних ділянок.

-       право власників земельних ділянок усіх форм власності, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення, обмінюватися такими земельними ділянками.

-       нове регулювання статусу польових доріг; та

-       визначено особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв). Законом, зокрема визнаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані, - землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які перебували у приватній власності).

Вже очевидно, що ряд положень Закону на практиці можуть бути реалізовані різним чином, тому на нас вже чекає чималий пласт піднормативних актів, розроблених на розвиток Закону. Проекти піднормативних актів вже розроблені, але поки не затверджені.

 

Додає цікавинок і будівельний напрям, оскільки:

1) 7 листопада 2018 року була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України  № 931 «Про внесення зміни до переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію»

Цією Постановою, зокрема, передбачено, що роботи, пов’язані з будівництвом гідротехнічних споруд, а саме: в акваторії морського порту (портової акваторії), внутрішніх підхідних, судноплавних каналів, операційної акваторії причалу, якірної стоянки, а також інших підводних гідротехнічних споруд штучного та природного походження, зокрема розташованих в межах акваторії морського порту і призначених для забезпечення безпеки мореплавства, маневрування та стоянки суден не потребуватимуть дозвільних документів.

 

2) 1 грудня 2018 року вступили в дію оновлені державні будівельні норми (ДБН) щодо теплоізоляції фасадів (ДБН В.2.6-33:2018 «Конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією. Вимоги до проектування»), які, зокрема, передбачають впровадження європейських вимог до енергомодернізації фасадів.

Так що тепер утеплення буде проводитися по-новому.

 

3) Окрім того, ще 1 вересня 2018 року офіційно набрали чинності нові державні будівельні норми (ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій»), які регулюють питання розроблення всієї містобудівної та проектної документації в Україні.

Тому всім, хто проводить поточне будівництво, варто звернути на нові ДБНи увагу та перевірити, чи потребує поточний проект будівництва корегування/приведення у відповідність з нормами нових ДБН. Це критично важливо для багатьох будівельних проектів в Україні. Так-так, старі ДБН застосовуються лише у частині, що не суперечить новим ДБН, так що, можливо, декому доведеться багато що переробляти у проектній документації.

Серед ключових моментів нових ДБН варто звернути увагу на наступні нововведенні поняття:

- обмеження висотності забудови у містах - «блакитні лінії»;

- обмеження забудови у зелених зонах - «зелені лінії», які визначають межі ландшафтних та рекреаційних територій, на яких заборонено будівництво;

- обмеження щільності забудови, яке забороняє її підвищення у декілька разів;

- обов'язкове будівництво дитячих садків і шкіл у житловій забудові, збільшення майданчиків для відпочинку та спорту;

- обов'язкове забезпечення безбар'єрного доступу.

А також було змінено ряд технічних регламентів щодо самого будівництва.

 

Отже, читайте, досліджуйте, насолоджуйтесь і пам'ятайте, що незнання не звільняє від відповідальності. Далі буде ще цікавіше. Це – точно.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts