logo-image
How to deal with fake news on the Internet?
Author: Olena Kozhokar
Source: Yurydychna Gazeta. – #19. – 14 May 2019
Download

Що таке фейк?

Нагадаємо, що під фейком розуміють недостовірну або перекручену інформацію, яка має на меті посіяти сумніви, ввести в оману та переконати аудиторію у правдивості викладеного повідомлення.

Найчастіше ми зустрічаємо фейкові матеріали в інтернеті та соціальних мережах. Реакція на них буває різною: одразу викриваємо брехню, піддаємо інформацію сумніву або сприймаємо за правду. Відверто фейкові новини є кумедними та не несуть жодної загрози. Проте коли правду вже складно відрізнити від обману, коли така інформація масово і бездумно поширюється, фейк може стати небезпечним інструментом інформаційної війни.

Топ‑10 правил: як не потрапити на гачок?

Для того щоб вберегти себе від впливу та розповсюдження неправдивої інформації, пропонуємо декілька простих правил поводження з повідомленнями:

1. Читайте далі заголовка

Відсутність часу змушує читачів поширювати новини, ознайомлюючись лише із заголовками. Однак, якщо переглянути новину до кінця, можна побачити, що заголовок жодним чином не пов'язаний з текстом новини або не містить жодних підтверджень правдивості. Отже, той, хто прочитав лише заголовок цієї статті, можливо, так і залишиться з думкою про те, що відтепер пана Голобородька гратиме Сергій Безруков.

2. Не створюйте інформаційного шуму

Обговорення фейкових новин створює інформаційний шум, таким чином відволікаючи аудиторію від більш важливих повідомлень.

3. Не довіряйте невідомим сайтам

Відсутність репутації, схожість дизайну та назви з сайтом відомого видання, перенасичення оголошеннями, помилки в тексті новин — основі ознаки ненадійного ресурсу. Тому задля оцінки безпеки сайту, щонайменше, варто прочитати про нього в Інтернеті.

4. Шукайте цю ж новину в інших виданнях

Завжди намагайтеся знайти оригінал новини. Якщо цієї новини більше ніде немає, найімовірніше, інформація є фейковою.

5. Уникайте упередженості

Чесні журналісти зазвичай висвітлюють події, не надаючи їм власного забарвлення або оцінюючи їх з різних боків. Однобічне трактування інформації — привід замислитися.

6. Перевіряйте джерела новин

Новини, в яких подається посилання на анонімне джерело або повідомлення із соціальних мереж, вірогідно, будуть фейковими. Достатньо часто для посилення правдоподібності або авторитетності того чи іншого повідомлення посилаються на вигадані західні ЗМІ, що можуть містити у своїй назві такі поважні слова як «World» чи «Times».

7. Перевіряйте автора новин

Наявність фейкових новин у портфоліо автора — сумнівний показник якості.

8. Уникайте сенсацій

Якщо заголовок починається зі слів «Сенсація!», «Жах!» з використанням великих літер та знаків оклику для залучення уваги, ймовірно, ви маєте справу з фейком.

9. Перевіряйте дату публікації

Видавати старі публікації за нові або робити публікації без дати — ще один прийом авторів фейків.

10. Не репостіть бездумно

Поширюйте інформацію з обережністю і лише тоді, коли прочитали та проаналізували новину.

Головною передумовою викладених правил є критичне ставлення до інформації. Не довіряйте новині лише через те, що інші користувачі вподобали чи поширили її в соціальній мережі. Не поширюйте новини, якщо не впевнені в їх достовірності. Адже саме цього прагне фейк — активувати аудиторію, спонукати її до певної дії або похитнути її позицію. Будьте обачними!

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts