logo-image
Consumers' Rights
Author: Olena Kozhokar
Source: Yuryst&Zakon, №35, 24 September 2020
Download

Згідно з останніми даними маркетингових досліджень кожен третій інтернет-користувач в Україні купує товари онлайн. Аби не потрапити на гачок недобросовісних продавців, пропонуємо ознайомитись із правами, якими наділений покупець у разі придбання товарів в інтернет-магазинах.

Загальна інформація

Права й обов'язки покупця товарів у сфері електронної комерції визначено насамперед Законом України "Про захист прав споживачів" (далі – Закон), і є такими самими за обсягом, що й у офлайн-покупця. Проте, незважаючи на це, купівля-продаж товарів онлайн все ж таки має свою специфіку. Підставою купівлі інтернет-товарів є укладення між покупцем і продавцем так званого договору на відстані.

Інформація про продавця

Перед укладенням договору на відстані покупець має право знати про продавця таку інформацію: його найменування та місцезнаходження; адресу електронної пошти; ідентифікаційний код для юридичних осіб та РНОКПП для фізичних осіб – підприємців; а також відомості про ліцензію, якщо господарська діяльність підлягає ліцензуванню.

Відсутність зазначеної інформації ускладнює, а інколи й унеможливлює захист прав споживачів, адже невідомо до кого звертатись із претензією в разі отримання неякісного товару чи неповернення коштів за нього.

Інформація про товар

Перед тим як зробити замовлення, покупець має право отримати всю необхідну інформацію про товар. Якщо даних на сайті недостатньо, покупець може вимагати від продавця надання інформації про:

– основні характеристики продукції;

– ціну, включаючи плату за доставку, та умови оплати;

– гарантійні зобов'язання;

– умови поставки;

– порядок прийняття претензій;

– порядок розірвання договору.

Факт надання зазначеної інформації має бути підтверджено письмово або за допомогою електронного повідомлення. Таку інформацію продавець не може змінити в односторонньому порядку, завдяки чому покупець може убезпечити себе від отримання товару за вищою ціною або від змін інших умов договору після оформлення замовлення.

Підтвердження оплати

Покупець має право на отримання підтвердження оплати за товар у формі електронного документа, квитанції, товарного чи касового чека, квитка, талона або іншого документа, що підтверджує факт сплати коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку, у момент укладення договору або в момент доставки товару покупцеві.

Варто пам'ятати, що відсутність розрахункового документа може стати на заваді обміну товару чи його поверненню.

Повернення товару

За загальним правилом, покупець має право розірвати укладений на відстані договір і повернути товар протягом 14 днів із моменту підтвердження інформації про товар або з моменту одержання товару. Якщо підтвердження не відповідає вимогам Закону, покупець вправі розірвати договір протягом 90 днів із дня його отримання. Продавець також може виправити й надіслати правильне повідомлення, тоді покупець зможе розірвати договір протягом 14 днів із моменту отримання уточненого повідомлення. Закон також визначає випадки, за яких договір, укладений на відстані, не може бути розірвано, наприклад, коли договір стосується доставки періодичних видань.

Поставка товару

Покупець має право на поставку товару протягом прийнятного строку, але не пізніше 30 днів із моменту надання його згоди на укладення договору. За відсутності замовленого товару продавець повинен негайно, але не пізніше 30 днів, повідомити покупця про неможливість виконання договору.

Заміна товару

Закон передбачає можливість заміни продавцем товару за його відсутності іншим, за умови, якщо покупця повідомили про це до укладення договору, та якщо цей інший товар (а) відповідає меті використання замовленого товару, (б) має таку саму або кращу якість, (в) його ціна не перевищує ціни замовленого товару.

Персональні дані

Покупець має право надавати лише ті персональні дані, які є необхідними для здійснення та виконання замовлення. Насамперед ідеться про дані, які дають змогу ідентифікувати особу, наприклад, ім'я, номер телефону, адреса доставки.

Комерційні електронні повідомлення

У разі отримання електронних повідомлень, що містять рекламу товару, покупець має право відмовитися від їх подальшого отримання.

ВИСНОВОК:

Ураховуючи зазначене, можна сказати, що запорукою вдалих інтернет-покупок є ретельний вибір продавця, а також обізнаність покупця про свої права. Якщо суперечливих ситуацій уникнути все ж таки не вдалось, із метою захисту своїх порушених прав покупець може надіслати продавцю письмову претензію. За відсутності бажаного результату покупець вправі звернутися до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів або до суду.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts