За час повномасштабної війни в Україні понад 6 тисяч дітей залишилися без батьківського піклування. Понад 1 тисяча з них отримали такий статус у зв’язку зі смертю одного або обох батьків. Таку невтішну статистику маємо станом на початок 2023 року. І що далі, то вищими, на жаль, стають ці показники.
За останні 1,5 року набуло актуальності питання всиновлення дітей, як громадянами України, так й іноземцями. Таліна Кравцова, адвокатка та партнерка практики сімейного права ЮФ «Asters», регулярно отримує запити від клієнтів щодо того, чи можливо всиновити дитину під час війни, які документи потрібні, скільки це займає часу тощо. Саме тому вона вирішила присвятити цьому питанню окремий цикл публікацій. У них експертка розкриватиме лише загальні питання всиновлення. Розібратися в деталях та отримати кваліфіковану консультацію з урахуванням конкретних обставин майбутні усиновлювачі можуть напряму звернувшись до адвоката, який спеціалізується на питаннях усиновлення.
Станом на серпень 2023 року процедура усиновлення в Україні можлива для громадян України на території нашої держави, що підконтрольна українським органам влади. Що стосується іноземців, для них вона призупинена від початку повномасштабного вторгнення.
Крім того, станом на зараз, не мають можливості усиновити дитину громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях (можливість усиновлення буде відновлена після деокупації відповідного населеного пункту та відновлення роботи органів державної влади України) та громадяни України, які тимчасово або постійно проживають за кордоном.
Зазначені обмеження для іноземців та громадян України, які проживають за кордоном, не застосовуються, якщо кандидат в усиновлювачі є родичем дитини, кандидат в усиновлювачі виявив бажання усиновити дитину, яка є рідним братом/сестрою раніше усиновленої ним дитини або коли один із подружжя виявив бажання усиновити дитину другого з подружжя.
Всі українці, які проживають за кордоном, та громадяни іноземних держав зможуть безперешкодно реалізувати своє право на усиновлення дітей в Україні через 3 місяці після припинення або скасування воєнного стану.
Процедура усиновлення під час воєнного стану не є спрощеною або «пришвидшеною». Вона відбувається у чіткій відповідності до закону.
Першим етапом є звернення осіб, які бажають усиновити дитину, до служби у справах дітей за місцем проживання таких громадян. Служби у справах дітей створені та діють при районних державних (військових) адміністраціях, виконавчих органах міських / районних рад.
До служби у справах дітей необхідно подати пакет документів, перелік яких визначений законодавством. При поданні документів заявникам роз’яснюються порядок та умови усиновлення, права і обов’язки кандидатів в усиновлювачі, правові наслідки усиновлення. Після подачі всіх документів спеціалісти служби здійснюють їхню перевірку. Як правило, цей етап триває близько 2-х тижнів.
Надалі служба у справах дітей здійснює обстеження умов проживання заявників, складає акт про обстеження житлово-побутових умов і готує висновок про можливість усиновлення. Якщо цей висновок позитивний, заявникам присвоюється статус кандидатів в усиновлювачі.
Другий етап усиновлення — це знайомство та встановлення контакту між майбутніми усиновлювачами та дитиною. На цьому етапі необхідно визначитися, яку саме дитину (дітей) будуть всиновлювати заявники, познайомитися з дитиною та встановити з дитиною емоційний контакт. Встановлення контакту відбувається шляхом проведення зустрічей кандидатів в усиновлювачі та дитини. Даний етап відбувається під контролем представників служби у справах дітей, працівників дитячого будинку або іншого закладу, в якому проживає (перебуває) дитина.
Громадяни України, які бажають усиновити дитину, проходять курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування за програмою, затвердженою Мінсоцполітики, крім випадків, коли заявники є родичами дитини, її опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями. Однак, на даний час за рішенням місцевих органів влади курс підготовки може тимчасово не проводитись.
Після завершення другого етапу, кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини із заявою про бажання усиновити дитину.
Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів від дня надходження заяви кандидатів в усиновлювачі з`ясовує, чи погоджується дитина на усиновлення, та готує для відповідної державної адміністрації / виконавчого органу проєкт висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.
Наголошую, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, коли може висловити таку згоду. Згода дитини на усиновлення надається письмово або усно, залежно від віку та стану здоров`я дитини.
Висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини разом із доданими до нього документами видається кандидатам в усиновлювачі під розписку для подання його до суду.
Нарешті завершальний етап — це подача заяви та супровідних документів, зокрема висновку органу опіки та піклування про доцільність усиновлення, до суду.
Закон визначає, що усиновлення — це прийняття усиновлювачем у сім’ю дитини на правах дочки чи сина, яке здійснюється на підставі рішення суду. З цього визначення слідує, що кінцевим документом, який підтверджує факт усиновлення є рішення суду, яке набрало законної сили. Судове провадження триває близько 3-5 місяців, в залежності від завантаженості судді, який розглядатиме справу. Ще 30 днів триває процес набрання рішенням законної сили. Зі спливом вказаного строку, якщо рішення не оскаржується в апеляційному порядку, воно набирає законної сили.
До речі, на порталі «Дія» доступна послуга з подання заяви на безкоштовну консультацію щодо усиновлення. Крім того, з вересня 2022 року на порталі «Дія» запрацювала послуга «Усиновлення: реєстрація кандидатом», завдяки чому українці, які хочуть усиновити дитину, можуть подати відповідну заяву онлайн. Для того, аби подати заяву, потрібно авторизуватися на порталі «Дія»; обрати послугу у списку; заповнити базові дані про шлюб та чоловіка / дружину, фактичну адресу проживання та про дитину, яку хочете усиновити: стать, вік тощо. Далі слід дочекатись отримання даних із державних реєстрів. За інформацією, наданою Міністерством цифрової трансформації, цей процес займає близько 15 хвилин. Отже, диджиталізація цього етапу усиновлення спрощує і пришвидшує процедуру загалом.
Підсумовуючи, можу сказати, що процедура усиновлення є комплексною та багатоетапною, тому вона потребує обов`язкового залучення фахівців у галузі сімейного права, які спеціалізуються на питаннях усиновлення. Поряд з цим, законодавство України, окрім усиновлення, передбачає й інші, простіші, правові механізми, що дозволяють забезпечити дітям, які залишилися без батьків, сімейне виховання.