logo-image
Traveling abroad with a child according to the rules of wartime
Author: Talina Kravtsova
Source: elle.ua, 06 April 2022

Одним із найпоширеніших запитів, з яким до мене звертаються від початку повномасштабної війни в Україні, є питання щодо правил перетину державного кордону України. Особливо поширені питання про виїзд дітей — у супроводі кого вони можуть виїхати та які докуме, з 24 лютого 2022 року майже 2 млн дітей покинули Україну. За інформацією від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на 01 квітня 2022 року розв`язана Росією війна змусила понад 4,1 млн українців виїхати за кордон у пошуках безпеки та захисту для себе та своїх дітей. Майже 90% тих, хто покинув Україну, — це жінки та діти. Найбільше біженців з України прибуло до Польщі — понад 2,3 млн осіб, Румунія прийняла понад 600 тисяч українців, Молдова — майже 400 тисяч, Угорщина — понад 350 тисяч, Словаччина — понад 290 тисяч.

З огляду на те, що для багатьох українських сімей питання виїзду дітей за кордон все ще лишається актуальним, я вирішила коротко описати основні правила, які діють на цей час.

Відповідно до чинних на сьогодні правил, під час дії на території України воєнного стану дитину віком до 16 років при перетині кордону може супроводжувати один із батьків, бабуся, дід, повнолітній брат або сестра, мачуха, вітчим або інша особа, уповноважена одним із батьків.

Для виїзду в супроводі одного з зазначених вище членів сім’ї або родичів мають бути наявні документи, що підтверджують сімейний зв’язок із дитиною. До таких документів належать свідоцтво про народження, свідоцтва про шлюб тощо.

Більшість мам знають, що для перетину кордону з дитиною у мирний час обов’язково була потрібна нотаріально посвідчена заява-згода батька дитини. В умовах воєнного стану відповідна вимога закону була спрощена, і зараз прикордонники не вимагають нотаріально посвідченої згоди. Для проходження кордону буде достатньо пред`явити паспорт того, хто супроводжує, паспорт або свідоцтво про народження дитини, а також документи, що підтверджують родинний зв`язок. Нагадаю, що діти, які досягли 16-річного віку, можуть перетинати кордон самостійно, без супроводу, на підставі свого закордонного або внутрішнього паспорта громадянина України (ID-картки).

Важливо, що для виїзду дитини у супроводі осіб, які не є її родичами, нотаріально посвідчена згода принаймні одного з батьків вимагається. Проте порядок оформлення нотаріусами письмової згоди на виїзд дитини за кордон був значно спрощений. Така згода в період дії воєнного стану оформлюється без використання нотаріальних бланків, на білому аркуші паперу, із роздрукованими на ньому реквізитами нотаріуса. 

Завірити довідку, яка надає можливість третім особам, які не є родичами дитини, перетнути кордон та супроводжувати дитину, можна також в органах опіки та піклування за місцем фактичного проживання або перебування дитини.

Варто пам`ятати і про правила, які діють після перетину дитиною українського кордону та прибуття до країни тимчасового проживання. Так, діти, які виїхали за межі України в супроводі одного з батьків (без наявності згоди другого з батьків) або у супроводі бабусі, дідуся, сестри, брата, мачухи, вітчима чи інших людей, яких уповноважив лише один із батьків дитини, повинні бути поставлені на консульський облік.

Законодавством передбачено, що людина, у супроводі якої дитина залишила Україну, повинна звернутися до консульства протягом одного робочого дня після прибуття до остаточного пункту призначення. На практиці не завжди вдається дотриматися такого стислого терміну. Проте звернутися до посольства чи консульства України слід за першої можливості. Працівники закордонних дипломатичних установ України нададуть роз’яснення про дії, які необхідно вчинити для взяття дитини на тимчасовий консульський облік. У випадку подальшої зміни місця перебування дитини  дорослий, який супроводжує, зобов`язаний повідомити про це посольство чи консульство, в якому дитина перебуває на обліку. Слід пам`ятати, що постановка дитини на консульський облік є необхідною для належної охорони прав та свобод дитини, яка тимчасового перебуває за межами України.

Варто зазначити, що правила перетину кордону України та в`їзду в ту чи іншу країну ЄС можуть змінюватися, тому всім, хто планує виїзд за кордон, в тому числі з дитиною, варто постійно моніторити ситуацію. При цьому, хочу наголосити, що слід ретельно перевіряти інформацію та довіряти лише перевіреним джерелам. 

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts