logo-image
National Bank of Ukraine updated the rules of granting currency exchange licenses
Author: Leonid Antonenko
Source: Financial Club. – 23 January 2019
Download

Національний банк затвердив правки до правил видачі валютних ліцензій, які запрацюють 7 лютого разом з набуттям чинності закону "Про валюту і валютні операції". Позаштатний радник юрфірми "Астерс", адвокат, екс-директор департаменту реєстраційних питань і ліцензування НБУ Леонід Антоненко вважає, що справжня мета ухвалення нових валютних правил в іншому: Нацбанк прагне зберегти конкуренцію на складному ринку обміну валют, хоча його ж власні правила вимагали усунути з ринку левову частку його учасників.

Як руйнували валютообмінну монополію

Тривалий час ринок валютообмінних операцій був монополізований двома-трьома компаніями, а Нацбанк не впускав на нього нових гравців. Була поширена думка, ніби нові оператори становлять загрозу стабільності фінансової та банківської систем. Частково ця думка була навіть закріплена нормативно: постановою № 137 від 21 грудня 2017 року Нацбанк сам собі дав право призупинити видачу валютних ліцензій через "виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської системи".

Нові люди, які прийшли до Нацбанку на хвилі Революції гідності, зокрема і я, поставили цю ситуацію під сумнів, адже вільна конкуренція не зашкодить жодному ринку. В результаті гострих дебатів ірраціональні фобії подолано, і Нацбанк наприкінці 2015 року після тривалої перерви відновив видачу валютних ліцензій небанківським компаніям, що бажають зайнятися обміном готівкової валюти – одним з найбільш високомаржинальних бізнесів в умовах фінансової нестабільності.

В результаті тільки за два останніх місяці 2015 року Нацбанк видав 11 нових ліцензій, а за наступний 2016 рік – ще 16, збільшивши за порівняно невеликий проміжок часу число учасників ринку у вісім разів! Вже наприкінці минулого року і на початку цього у більшій частині нових ліцензіатів терміни дії ліцензій минули, і вони звернулися до Нацбанку з проханням про їх продовження.

І тут з'ясувалося, що кваліфікуватися на продовження можуть одиниці. Перед Нацбанком стояв складний вибір: прибрати більшу частину гравців з ринку або змінити правила продовження існуючих (а заразом і видачі нових) ліцензій.

Нацбанк обрав друге.

Прощення порушників на шляху виправлення

Затверджуючи 2 січня 2019 року нові правила ліцензування постановою № 9, Нацбанк по суті оголосив амністію для безлічі операторів ринку, котрі допускали серйозні порушення в роботі.

Згідно з діючими правилами ліцензування, ліцензія могла бути відкликана або не продовжена, якщо у деякої кількості обмінників ліцензіата в ході перевірок виявляли порушення широкого спектру, починаючи з вимоги видавати касовий чек і закінчуючи вимогами до укріпленості приміщень, наявності сигналізації та камер відеоспостереження.

Працював такий принцип: що більша компанія, то менший відсоток відділень, які проштрафилися, міг стати підставою для виникнення проблем з ліцензією. Так, для компанії, у якої під керуванням є 300 обмінників, поріг становив менше 2%. У компанії, що управляє десятьма обмінниками, поріг підвищувався до 50%. Часовий діапазон, за який враховувалися порушення, становив 12 місяців напередодні звернення до Нацбанку.

Ще однією підставою для непродовження і відкликання ліцензії було одноразове застосування регуляторами протягом року, що передує переоформленню ліцензії, санкцій за порушення валютного законодавства або законодавства про недопущення відмивання злочинних доходів.

В ході вивчення заяв ліцензіатів на продовження їхніх ліцензій з'ясувалося, що порушники майже всі. Це був серйозний тест на зрілість регулятора й ринку. Нацбанк ухвалив рішення пробачити порушників, але лише за умови, що вони оцінять його широкий жест і стануть на шлях виправлення. Рішення досить несподіване для тих, хто звик бачити в регуляторі лише недалекоглядного крючкотворця.

Нові правила встановлюють єдиний поріг у 50% обмінників, які проштрафилися, від їх загальної кількості незалежно від величини компанії. Термін, за який беруться до уваги порушення, зменшено з 12 до 6 місяців напередодні звернення.

Одноразове порушення правил перестало бути перешкодою для переоформлення ліцензії. Але головне, що всі заявники, які отримали свої ліцензії наприкінці 2015 – на початку 2016 року і звернулися за їх продовженням, отримали амністію від відповідальності за порушення, допущені в 2018 році.

Справа в тому, що наприкінці 2018 року Нацбанк ухвалив рішення продовжити 15 раніше виданих ліцензій автоматом до 7 травня 2019 року, а вже в січні дозволив звернутися за переоформленням цих ліцензій до 7 серпня. Таким чином, порушення, допущені ліцензіатами в 2018-му, не враховуватимуться при ухваленні рішення про продовження їхніх ліцензій, якщо компанія звернеться із заявою про продовження, наприклад, в липні 2019-го. Також втрачають чинність і санкції, накладені на такі компанії в першій половині 2018 року. Якщо до компаній застосували лише одну міру покарання в другій половині 2018-го, але вони не попалися в новому році, вони також отримують можливість продовжити свої ліцензії.

Наступний крок – за ринком. Хто з підприємців, які отримали кредит довіри регулятора, не зможе виправдати цю довіру, дізнаємося вже восени.

Ліцензії стали безстроковими, а вимоги для їх отримання пом'якшили

Новий закон "Про валюту і валютні операції" скасував тимчасові валютні ліцензії, термін дії яких закінчувався через три роки після їх надання. На заміну прийдуть постійні.

Їх отримати стане простіше. З 10 млн грн до 5 млн грн знижено вимогу до мінімального капіталу здобувача. Скасовано вимогу про наявність мінімум п'яти повністю обладнаних відділень до моменту звернення заявника до Нацбанку. Справді, витрати з оренди і оснащення цих відділень не матимуть сенсу, якщо Нацбанк відмовить у видачі ліцензії.

Замість цього заявники мають подати бізнес-план на найближчі три роки і показати, що у них на рахунках є досить коштів, щоб покрити витрати першого року роботи. Розумна альтернатива, якщо тільки Нацбанк не стане ігнорувати операційний дохід, який обмінники будуть заробляти протягом цього року. Поки ж регулятор дотримується думки, що бізнес-план має бути розрахований виходячи з припущення, що всі операційні витрати першого року роботи покриваються за рахунок власних коштів заявника. За такого підходу зберігається ризик того, що заявники будуть представляти регулятору нереалістичні бізнес-плани.

Нарешті, Нацбанк виключив з правил ліцензування пункт про те, що він може не видавати валютні ліцензії якраз в той період, коли бізнес, для якого потрібна ця ліцензія, стає особливо привабливим, тобто в період фінансової нестійкості. Ліберальний погляд на конкуренцію затвердився в Нацбанку остаточно.

Більшість компаній замінять тимчасові ліцензії на постійні протягом 2019 року, якщо пройдуть новий полегшений тест на законослухняність.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts