logo-image
Interview of Oleksiy Didkovskiy, Serhii Sviriba and Armen Khachaturyan on the merger of Asters and EPAP Ukraine
Author: Oleksiy Didkovskiy, Serhii Sviriba, Armen Khachaturyan
Source: Yurydychna Gazeta, 14 August 2018
Download

«Об'єднання Asters і ЄПАП Україна – це рівноправний союз, в результаті якого виграють обидві команди, а найголовніше – наші клієнти»

 

09.08.2018 р. команди юридичних фірм Asters та ЄПАП Україна оголосили про об’єднання з 01.10.2018 р. Щоб дізнатися більше деталей про одну з найгучніших новин українського юридичного ринку за останні роки, ми поговорили з Олексієм Дідковським, Сергієм Свирибою та Арменом Хачатуряном, які увійшли до комітету з управління об'єднаною фірмою.

 

-         Консолідація на ринку юридичних послуг – одна з глобальних тенденцій останніх років. Чи можна віднести до цього тренду об'єднання команд Asters та ЄПАП Україна?

Олексій Дідковський: Напевно, що так. Минулі кілька років пройшли під знаком консолідації бізнесу Big Law. Об’єднуються всі: гіганти, mid-size фірми, бутики. Причини – очевидні, а саме розширення географії, посилення практик та секторальної експертизи, зміцнення позицій на ринку, фінансові чинники. Проте я не пов’язував би наше злиття з глобальними трендами, адже деякою мірою ми творимо історію.

Сергій Свириба: Звичайно, глобальний ринок дуже активний. З початку цього року відбулося понад 50 об‘єднань і поглинань. Мені видається знаковим, що наше об'єднання і створення найбільшої юридичної фірми в історії України відбувається саме зараз. Водночас я повністю поділяю думку Олексія. В Україні ми – трендсетери.

 

-          Хто перший висловив ініціативу щодо об’єднання? Як довго велися переговори стосовно такого рішення?

Олексій Дідковський: Насамперед, хочу зазначити, що рішення про об’єднання команд Asters та ЄПАП Україна було прийнято легко, з комфортом для усіх сторін. Я виступив з ініціативою. Остаточне рішення ухвалили достатньо швидко, адже наші фірми поділяють одні й ті ж цінності та корпоративну культуру, ми маємо успішний багаторічний досвід співпраці. За таких умов об’єднання було найбільш логічним та перспективним кроком. Ми створюємо найпотужнішого гравця на українському юридичному ринку.

 

-          Якими є умови Вашого об’єднання?

Армен Хачатурян: Угода про об'єднання базується на взаємній повазі та паритеті. Це рівноправний союз, в результаті якого виграють обидві команди, а найголовніше – наші клієнти.

Сергій Свириба: Перша очевидна перевага для наших клієнтів від початку існування об'єднаної фірми – це розширення нашої мережі офісів, адже у фірми вже є представництво у Вашингтоні. Також ми плануємо відкриття інших офісів. Розширення міжнародної присутності дозволить нам ефективніше співпрацювати з іноземними радниками, спільно допомагати клієнтам в інших юрисдикціях та у веденні транскордонного бізнесу.

 

-          Хто керуватиме офісом у Вашингтоні? Розкажіть про його роботу.

Сергій Свириба: Керуючим партнером офісу у Вашингтоні залишається Ендрю Мак, він його очолює з моменту відкриття (Ендрю Мак був керуючим партнером Magisters у Києві – прим. ред.).

Основний фокус Ендрю – транскордонна робота, а саме супровід міжнародних угод за участю України та країн СНД, проведення міжнародних антикорупційних розслідувань, пов'язаних з дотриманням Закону про корупцію за кордоном, консультування з питань державного регулювання. Ендрю також відповідає за налагодження зв’язків з американським бізнесом, потенційними інвесторами та юридичними фірмами.

 

-          Яка перша реакція клієнтів?

Олексій Дідковський: Asters та ЄПАП Україна працюють на ринку вже понад 20 років. Компанії мають надійну репутацію та величезний досвід. Тому клієнти довіряють нашому рішенню і сприйняли його схвально. Для них ця угода надає багато переваг, адже спектр юридичних послуг новоствореної фірми розшириться. Крім того, зросте штат юристів з найрізноманітнішим досвідом, що надасть нам ще більше можливостей для захисту інтересів наших клієнтів.

Сергій Свириба: Коли ми повідомляли клієнтам про об`єднання за добу до офіційного прес-релізу, до кінця не знали, якою буде їхня реакція. Однак ми отримали потік повідомлень з вітаннями та уточнювальними запитаннями. Загалом, клієнти обох фірм були приємно вражені та задоволені. Думаю, вони вже розуміють всі переваги від потужного ефекту синергії наших команд.

 

-          Сергію, Ваша компанія вже мала досвід злиття у 2011 р., причому одного з наймасштабніших на той час. Який досвід Ви тоді отримали, що могли б застосувати зараз?

Сергій Свириба: Скажу навіть більше – я вже пройшов 4 злиття! Нагадаю: «Правіс», «Legas Legal Solutions» (Москва), «БелЮрБюро» (Мінськ) і тільки потім ЄПАМ. Окрім того, ще були відкриття офісів в Астані, Вашингтоні та Лондоні. Тож досвіду – хоч відбавляй. А якщо серйозно, головний урок звучить так: «Будь-яка консолідація на благо, тільки якщо в інтересах бізнесу». Такі глобальні речі дуже непрості й непередбачувані, вимагають колосальної роботи та енергії – це те, що я знаю напевне, чого стовідсотково очікую. Змінюється ринок, бізнес, люди, тому передбачити сценарій, діяти за шаблоном семирічної давності не вийде.

Важливо, що у нас вже є фундамент із цінностей – основа, на якій будуватиметься спільний бізнес, а також довіра між партнерами, спільне бачення, чіткий план дій та розподілення ролей «на березі».

 

-          Симбіоз Asters та ЄПАП Україна  це більше про гроші чи про цінності?

Армен Хачатурян: За умови послідовного і грамотного розвитку бізнесу фінансовий результат перестає бути ключовим стимулом, а стає безпосереднім наслідком професіоналізму, клієнтоорієнтованості та ефективної стратегії просування фірми. Головними двигунами руху і розвитку стають цінності. Мені здається, що обидві наші фірми вже доросли до цього рівня. Власне, об'єднання стало можливим саме тому, що і в Asters, і в ЄПАП Україна сформувалися та вийшли на передній план саме спільні цінності – прозорість, відкритість і верховенство права.

 

-          Об'єднана фірма стане найбільшою на ринку України. На Вашу думку, як це вплине на ринок юридичних послуг?

Олексій Дідковський: Об'єднання таких провідних гравців ринку як Asters та ЄПАП Україна означає, що нинішні стандарти будуть підняті ще вище, якість обслуговування клієнтів вийде на новий рівень, а всім стейкхолдерам бізнесу приділятиметься ще більше уваги. Немає лімітів вдосконалення. Це не перфекціонізм, а наслідки глобальних тенденцій, які втілюються в життя у нас в країні, про що дуже приємно відзначати.

 

-          На противагу останнім об’єднанням на вітчизняному ринку юридичних послуг, маємо кілька прикладів партнерських «розлучень». Як Ви вважаєте, що є причиною цього явища?

Сергій Свириба: Впродовж тривалого часу в Україні зберігалася тенденція сегментації юридичного ринку. Що не день з’являлася нова фірма. Розбиратися у причинах такого явища можна довго: амбіції партнерів та старшого юридичного персоналу, фінансові очікування й розчарування, різні підходи до ведення бізнесу. Однак все зводиться до фундаменту з цінностей, довіри та абсолютної прозорості. Нічого особистого – лише відкритість, лише бізнес.

 

-          Яка спільна мета об'єднаної фірми, здатна Вас поєднати?

Армен Хачатурян: Окрім бізнес-цілей, наші команди об'єднує спільне бажання зробити внесок в економічний розвиток України та розбудову правової держави. Для прикладу, за попередні роки Asters надала юридичну підтримку провідним міжнародним фінансовим організаціям – ЄБРР та IFC – щодо фінансування українських компаній на загальну суму понад 2 млрд доларів США. Я впевнений, що наша об'єднана фірма матиме ще більше можливостей бути надійним провідником для міжнародного бізнесу в Україні та сприяти залученню міжнародних інвестицій в економіку України.

 

-          «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери» (ЄПАМ) залишається на ринку України у форматі бутику. Хто саме з партнерів залишається і чим вони будуть займатися?

Сергій Свириба: Два партнери Оксана Ільченко та Ілона Цекелі обрали інший професійний шлях та залишаються у складі ЄПАМ. Відповідно до початкового тексту прес-релізу ЄПАМ, бутик в Україні буде спеціалізуватися на обслуговуванні міжнародного бізнесу. Проте за більш детальною інформацією щодо майбутніх планів та специфіки роботи краще звернутися до представників ЄПАМ. Що стосується команди юристів, станом на сьогодні ЄПАП Україна йде далі у повному складі, за винятком лише кількох членів команди.

 

-          Обидві фірми  full-service. Чи планується так звана оптимізація персоналу?

Олексій Дідковський: Ми вас здивуємо – це буде розширення. Деталі поки що не розголошуємо.

 

-          І все-таки, під яким брендом працюватиме нова фірма?

Сергій Свириба: Посилаючись на прес-реліз, назву нової фірми буде оголошено окремо. Будьте терплячими, чекати недовго.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts