logo-image
"Environmental" pressure on business: why the reform of environmental control must be started now
Author: Anzhelika Livitska
Source: 12 December 2022

Держекоінспекція повідомила, що станом на 30 листопада 2022 року внаслідок збройної агресії забруднено 291 826 950 кв. м та засмічено 8 099 793 440 кв. м українських земель, сума шкоди становить 448,9 млрд грн. Боротися за чистоту довкілля – дуже шляхетна мета, але, на жаль, системі екоконтролю ще далеко до ідеалу. Так, Держекоінспекція продовжує здійснювати контроль і звітує про суми претензій та позовів, пред’явлених для сплати порушникам. Тільки за минулий тиждень (станом на 8 грудня 2022 року) останні склали понад 1,22 млн грн, і це не межа. Разом із тим бізнес до перевірок Держекоінспекції завжди ставився скептично, адже цій системі бракує прозорості. Що ж потрібно змінити в системі екоконтролю аби і виявляти правопорушників, і не отримувати звинувачення у корупції, розповіла Mind юридичний радник Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації, радниця Asters, голова практики Будівництва, захисту довкілля та сталого розвитку Анжеліка Лівіцька. 

Протягом останніх дев'яти місяців Україна, її суспільство та економіка живуть під постійними атаками російських ворожих ракет.

Хоча екологічні проблеми можуть здаватися другорядними на тлі страждань, які українцям принесла війна, вже зараз екологи попереджають про неминучі негативні наслідки для довкілля на десятиліття вперед. Зокрема, через постійні обстріли росією нафтобаз, великих промислових об'єктів, енергоблоків атомних електростанцій. До того ж у ґрунт і підземні води потрапляють важкі метали від снарядів та військової техніки.

Як працює Держекоінспекція? 

Оцінити шкоду довкіллю та ліквідувати її наслідки активно допомагає Державна екологічна інспекція.

Замість суто функції контролю на перший план вийшли питання правильної утилізації відходів війни, фіксації екологічних злочинів, вчинених військами РФ (екоцид, забруднення, руйнування природних систем та об'єктів інфраструктури, таких як дамби, що призводять до катастрофічних наслідків для навколишнього природного середовища, значне мінування територій), притягнення до відповідальності осіб, які навіть в умовах війни вчиняють правопорушення, пов'язані з незаконним використанням природних ресурсів (незаконна вирубка, вилов риби тощо).

У цьому контексті варто відзначити роботу працівників Держекоінспекції, які разом з представниками Державного земельного кадастру та органів місцевого самоврядування зафіксували та розрахували кількісний показник шкоди, завданої війною та окупантами на території України.

Так, наразі, 7 155 689 кв. м об’єктів, у тому числі критичної інфраструктури, знищено; 182 880 кв. м ґрунтів забруднено небезпечними речовинами; 2 365 129 кв. м земель засмічено залишками знищених об’єктів та боєприпасів; 680 618 тонн нафтопродуктів згоріло під час обстрілів, забруднивши атмосферне повітря небезпечними речовинами.

На які проблеми скаржиться бізнес? 

Проте життя триває, а війна точно скоро завершиться. І окрім негативних наслідків війни (у тому числі екологічних), які доведеться усувати з урахуванням принципів Європейського зеленого курсу та використання передових екологічних інструментів, в Україні обов’язково має відбутись масштабна реформа державного екологічного контролю.

До початку повномасштабного вторгнення достатньо часто лунала інформація щодо корупційних складових, пов'язаних з діяльністю Держекоінспекції.

На жаль, історично Держекоінспекція, в силу своїх широких повноважень, була одним з важелів тиску на бізнес. За даними дослідження ділового клімату в регіонах, протягом останніх років Держекоінспекція отримувала найбільше нарікань від бізнесу. Відтак основний фокус реформи – усунення корупції та підвищення ефективності роботи органу, включаючи його перезапуск.

Що потрібно змінити в державній системі екоконтролю? 

Окрім цього, компанії – члени Європейської Бізнес Асоціації в рамках Білої книги з дерегуляції законодавства під час війни та реформ задля європейської інтеграції пропонує низку аспектів, які слід врахувати в законодавчих актах про оновлення державного екологічного контролю.

З-поміж них можна назвати:

  • Фіксацію та розрахунок завданих довкіллю збитків.
  • Проведення роз'яснювальної роботи та підвищення взаємодії з бізнесом та місцевими органами влади.
  • Підвищення ефективності роботи, шляхом встановлення рівня відповідних вимог до кандидатів на посади інспекторів, а також встановлення відповідальності за шкоду бізнесу, спричинену службовою недбалістю або зловживанням своїми повноваженнями.
  • Запровадження стандартів ЄС під час реалізації контрольної функції (тобто перехід від радянського стандарту «карально-корумпованого» органу) до моделі підтримки бізнесу і прозорої взаємодії з бізнесом.
  • Розбудову практики добровільних екологічного аудиту та екологічного страхування, яка має сприяти переходу від контрольного до моніторингового підходу у сфері державного екологічного регулювання.
  • Виключення дублювання функцій органу державного екологічного контролю з іншими органами контролю.

За результатами останнього опитування Європейської Бізнес Асоціації, попри масовані ракетні обстріли, 83% респондентів з бізнесу готові долучатися до повоєнної відбудови країни, хоча ще у квітні таких було 67%. І наше завдання зараз – побудувати такі умови ведення бізнесу, які дозволили б залучати іноземний капітал та покращувати інвестиційний імідж повоєнної європейської України.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts